V Červeném Kostelci probíhá (Tý)den architektury. Součástí jsou i dvě procházky pro veřejnost

Ani Červený Kostelec nezůstal ochuzen o Den architektury. Jde o celosvětově rozšířenou akci, která si vytyčila nelehký úkol – pokusit se dostat architekturu do podvědomí široké veřejnosti. V našem městě se architektura připomene 1. a 5. října prostřednictvím dvou veřejných procházek, které budou součástí týdenního pobytu studentů a pedagogů z liberecké Fakulty umění a architektury. 

Ilustrační foto

První říjnový víkend proběhne po celé republice více než sedmdesát přednášek, exkursí, procházek nebo cyklojízd po významných stavbách či právě dokončených realizacích za doprovodu architektů, historiků a teoretiků architektury (program: www.denarchitektury.cz). V Červeném Kostelci se organizátoři rozhodli navázat na tradici započatou v Náchodě a v Polici n. M. a dodávají: „Drze jsme parafrázovali známý povzdech Josefa Škvoreckého a celý podnik nazvali ‚Návod – pro krásné město Kostelec‘.“

Dále akci organizátoři popisují takto: „Během týdenního workshopu se spolu se studenty a pedagogy z liberecké Fakulty umění a architektury pokusíme podívat na město neotřelým pohledem a přijít s novými podněty. Každý z účastníků zpracuje vybrané zadání, pokusí se drobným architektonickým zásahem vylepšit veřejný prostor, vdechnout danému místu nový smysl a zpříjemnit tak život ve městě.“

Doprovodný program (tý)dne architektury

Hlavní program (studentský architektonický workshop) bude tedy probíhat od pondělí 29. září a završený bude procházkou pro veřejnost a prezentací jednotlivých projektů v neděli 5. října od 14 hod. se srazem před radnicí. Jakýmsi bonusem pro skalní zájemce o architekturu a urbanismus bude improvizovaná procházka po místních stavebních skvostech s architektkou Vladimírou Paterovou z Národního památkového ústavu, s vedoucím muzejního depozitáře Otto Hepnarem a s městským architektem Markem Wajsarem. Ta proběhne ve středu 1. října od 16 hod. s totožným místem srazu. 

Další doprovodný program, který uvítají hlavně milovníci kávy a děti, bude uspořádán na tržnici. Toto jindy v neděli tiché místo 5. října neobvykle ožije. V kavárně s dobrým espressem a domácím občerstvením budete moci i vy stylově ukončit souběžně probíhající týden kávy a při posezení na plácku před tržnicí (při dešti i uvnitř jednotlivých stánků) budete mít dost prostoru probrat architektonické i jiné závažné otázky… Pokud by vás to omrzelo, můžete se s dětmi vrhnout třeba na hromadu kostek. Přijďte! Tržnice bude otevřena od 1 hodiny odpolední.

Za organizátory Viktor Vlach, Michal Brand, úpravy: Tomáš Kábrt, ilustrační foto: Jaroslav Kordina