Město Červený Kostelec pokračuje v opravě památek kulturního dědictví i v dalším roce

Jako první z památek „kulturního dědictví“ letos přišel na řadu pomník u Čermáku. Připomíná Čeňka Šulce (nar. 23. 4. 1901 v Úpici), který byl zastřelen na konci 2. světové války na barikádě postavené v Náchodské ulici dne 6. 5. 1945 zbraní ustupující německé armády. Pochován je na místním hřbitově.

Původní podoba pomníčku Detail nového pomníku Památka na Čeňka Šulce
Malá vzpomínka pana Justa

„Na válku jsem málem životem doplatil v samém jejím konci. Abychom ztížili ustupujícím německým vojákům cestu z Náchoda přes Červený Kostelec, pokáceli jsme několik stromů v blízkém lese a zřídili primitivní barikádu. Na ní jsem střídavě hlídal s kamarádem Čeňkem Šulcem. Poslední půlnoc války byla pro mě i kamaráda osudná. V té době jsem vystřídal na barikádě Čeňka a odešel domů. Ráno vyznělo velmi tragicky. Když jsem vyprovázel svoji budoucí manželku na cestě do práce, minul nás smutný obraz, do smrti na něj nelze zapomenout – nesli na barikádě zastřeleného kamaráda. Bylo to velmi neradostné zakončení války.“

Celý text na www.trutnovinky.cz.

Po zvážení pro a proti bylo rozhodnuto udělat celkovou repliku pomníku, neboť stávající byl ve velmi špatném stavu – rozpadal se. Na pomník byla oproti původnímu přidána keramická fotka. Opravu provedla firma Kamenictví Holanec Slavětín nad Met. v nákladu 14 404 Kč.

Jana Petrů, majetkový odbor