Příběh číhošťského kněze Josefa Toufara napjatě poslouchalo přes sto lidí

Jan Kafka (vlevo) a Miloš Doležal

Advent roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině se při kázání místního kněze Josefa Toufara několikrát pohnul kříž na oltáři a zůstal natočen směrem ke kazatelně. Koncem ledna 1950 je Josef Toufar doslova unesen z fary a obviněn, že údajný zázrak zinscenoval na příkaz církevní hierarchie.

Téměř měsíc se statečný kněz odmítá přiznat k něčemu, co neudělal. Je neskutečně týrán, věšen za ruce na hák a sadisticky bit. Nakonec podepíše nepravdivé přiznání a je odvezen na „rekonstrukci“ do kostela v Číhošti. Tam je donucen na kazatelně předvádět podle pokynů StB a prokurátora Čížka způsob, jakým měl pohybovat s křížem. Při zpáteční cestě do Valdic mu praskne žaludeční vřed. Teprve druhý den je urychleně převezen z Valdic do Státního sanatoria v Praze. Lékařský zásah přichází pozdě. 25. února 1950 Toufar v sanatoriu umírá. O 19 let později v téže budově zemře Jan Palach...

Toufar je pohřben pod falešným jménem v Ďáblicích. Příbuzní se o jeho smrti dozví až za čtyři roky. Pravá příčina úmrtí jim pochopitelně není oznámena. Toufarův vrah Ladislav Mácha je „potrestán“ přeložením na jiné oddělení StB. Zločin měl být navždy zapomenut. Jenže v roce 1968 zásadní fakta o případu vypátrá a zveřejní novinář Lidové demokracie Jiří Brabenec.

Besedy se zúčastnila více jak stovka lidí

O dva roky později se na Vysočině v Toufarově kraji narodí budoucí básník a publicista Miloš Doležal. Od dětství slýchá v rodině příběh umučeného kněze Josefa Toufara. Jako student se vypraví do Číhoště za pamětníky. Ale je stále normalizace, lidé se bojí mluvit. Miloš Doležal se nevzdává. Po sametové revoluci napíše na téma číhošťského zázraku diplomovou práci. Později publikuje řadu jiných knih o jiných tématech, připraví reportáže pro Český rozhlas o nacistické i komunistické diktatuře. Natáčí i v našem kraji o osudech parašutisty Jiřího Potůčka a statečné rodiny Burdychovy.

V roce 2012 vychází jeho zásadní kniha, životopisný portrét Josefa Toufara Jako bychom dnes zemřít měli. V roce 2015 na ní naváže knihou Krok do tmavé noci.

Miloš Doležal přijal pozvání místní organizace KDU-ČSL a přijel 15. dubna 2016 se svými spolupracovníky Janou Frankovou a Vladimírem Herákem do Červeného Kostelce. Asi 120 diváků v malém sále Divadla J. K. Tyla napjatě poslouchalo Toufarův příběh, doprovázený četbou úředních hlášení a Toufarových dopisů či kázání. Při následné besedě Miloš Doležal trpělivě zodpovídal dotazy přítomných. Posluchače zajímaly například další osudy Ladislava Máchy, který dodnes žije a těší se dobrému zdraví. Vyslechli pozoruhodný příběh objevu Toufarova hrobu a dozvěděli se, že jsou překvapivě objevovány stále nové a nové dokumenty, které pomáhají objasnit další detaily z Toufarova života. Naopak se zatím nepodařilo objasnit příčinu události v číhošťském kostele a neznámé jsou i osudy samotného kříže, zabaveného příslušníky StB.

Záznam ze setkání s Milošem Doležalem bude možné shlédnout na ckostelec.kdu.cz.

Fotogalerie

Jan Kafka, foto: Tomáš Kábrt