Zveme vás na květnové programy do Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec

V květnu vás knihovna uvítá již pod názvem

Knihovna Břetislava Kafky Červený Kostelec

Zveme vás do knihovny:

 

Expozice Oživení odkazu Břetislava Kafky u příležitosti 125. výročí jeho narození

bude zahájena v multifunkčním centru ve 3. poschodí knihovny v sobotu 14. května 2016 v 10 hodin za účasti zástupců města červený Kostelec, rodiny B. Kafky, jeho příznivců a pamětníků.

Na zahájení výstavy promluví herec Jiří Klem.

Výstava potrvá do konce měsíce května a v jejím rámci proběhnou vzpomínkové programy.

Pro veřejnost bude výstava otevřená ve všední dny od 9 do 12 a od 14 do 17 hodin,

v sobotu o 9 do 11 hodin a v neděli od 14 do 16 hodin.

Srdečně vás zveme!

 

Máme rádi koťata – expozice dětských prací

V roce 2015 vyšla v nakladatelství Pavel Mervart kniha Věry Vlčkové „Dobrou noc, koťátko…“ Kniha byla slavnostně uvítána v Městské knihovně Česká Skalice. Českoskalické děti namalovaly při této příležitosti krásné obrázky koťat, takže vznikla krásná „kočičí“ expozice. Po ukončení výstavy budou obrázky vydraženy ve prospěch zvířecího útulku.

 

 

KLUBÁČ -  úterní podvečerní klub pro děti – začátek vždy v 17.00 hod.

Uvítá všechny nově příchozí děti, které baví číst, tvořit a poznávat svět kolem sebe. 

 1. května - Klubáč s knihou: „Hrajeme si celý den“ (autorka: Helena Gaudeková ) Do tohoto Klubáče přijala naše pozvání paní Marie Wolfová, autorka překrásných smaltovaných broží, kterou můžete znát i pod značkou Bavunka. Přijďte si s ní vyrobit papírová zvířátka. Když všechno klapne, uvidíme i postup výroby jedné kovové brože včetně zapékání sypaného smaltu. 
 1. května - Klubáč s knihou: „Velká cesta malého pána“ (autorka: Lenka Uhlířová) Na příkladu krásné české knížky z produkce nakladatelství Meander si ukážeme rozdíl mezi literárním dílem a jeho filmovým zpracováním – oceňovaným dětským filmem Malý pán.
 1. května Klubáč s knihou: „Krakonošovo čarobejlí“ (autorka: Marie Kubátová)  Víte, že ke knihovně patří i velký kus zahrady? Nahlédneme tam a pokusíme se ji alespoň na jedno odpoledne oživit. Vítány budou děti se svými živými zvířecími kamarády. 
 1. května - Klubáč nebude, protože 25. května se koná Minisjezd dětských čtenářů v České Skalici, kam jsme se zástupci kosteleckých dětí zváni. Sraz s předem přihlášenými dětmi je v 8:00 na vlakovém nádraží, svačiny s sebou. 
 1. května Klubáč s knihou: „O Květušce a tesaříkovi“ (autorka: Jitka Vítová)
  V posledním Klubáči tohoto školního roku přivítáme autorku ilustrací uvedené knížky paní Lenku Grimovou. Ukáže nám, jak vznikaly obrázky do této knížky a možná i prozradí, co zajímavého můžeme o nadcházejících letních prázdninách čekat v hronovském Muzeu pod čepicí.

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé. 

Noc s Andersenem byla opět zajímavá

V pátek 1. dubna proběhla v knihovně další Noc s Andersenem. Akce se letos zúčastnilo 22 dětí. Začali jsme v 17 hodin v podkroví knihovny a až do 22. hodiny nám dělala společnici detektivní kniha pro děti První velký případ. Potrénovali jsme paměť, vyzkoušeli pár chemických pokusů, děti si samy připravily večeři a pak jsme se pustili do dekorování triček s logem naší knihovny. Za materiální dar velmi děkujeme Nadaci firmy Preciosa z Jablonce nad Nisou, která nám poskytla spoustu zažehlovacích kamenů nejvyšší kvality.

Suk - čteme všichni 

Ve středu 6. dubna jsme se zástupci kosteleckých dětských čtenářů vydali na slavnostní předání Ceny dětí v celostátní anketě Suk – čteme všichni, které se odehrálo v Památníku národního písemnictví v Praze na Strahově. Zvítězil 9. díl Deníku malého poseroutky.

Zveme vás na druhou kosteleckou Noc literatury

Na půlku května chystáme ve spolupráci s Českým centrem Praha a žáky z devátých tříd ZŠ Václava Hejny další Noc literatury.  Letos proběhne večerní putování Červeným Kostelcem spojené s předčítáním textů současných světových autorů ve středu 11. května. Sejdeme se v 18:00 na zahradě knihovny. Trasa bude opět překvapením.

Albert – Albi

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – v květnu 2016 budou dvě schůzky, a to 5. a 19., vždy od 16 do 18 hodin. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

 

Klub Pohoda:

každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 9. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.) 

 1. května 2016 – Vzdušné výlety Jana Brože – komentované promítání leteckých pohledů na náš kraj. 
 1. května 2016 – Tma přede mnou, tma za mnou – beseda s Ing. Marcelou Krčálovou o třech rozdílných zážitcích „terapie tmou“. 
 1. května 2016 - Břetislav Kafka a Červený Kostelec – vzpomínkové povídání o životě a díle červenokosteleckého rodáka doplněné čtením z knihy Jaroslava Hofmana Svítání v duši Břetislava Kafky. Pozvání přijala Marcela Krčálová a Pavel Labík.
 1. května 2016 – Kafkova hypnóza jako inspirace i praxe – beseda s hypnotizérem Jakubem Kroulíkem. 
 1. května 2016 – Kafkovo dílo je stále živé – beseda o vydávání knih Břetislava Kafky s vydavatelem Václavem Lukešem, distributorem Michaelem Kadlečkem, spolupracovníky Jaroslava Hofmana panem Františkem Drahoňovským a Josefem Vikem a manželi Havířovými a Jiráskovými.

 

Střípky z myšlenek Břetislava Kafky:

„Za předpokladu správné konstelace duchovních schopností jsou existující i nadčasové životní pravdy lidským smyslům i rozumovému poznání vnímatelné. Každý jimi může svého ducha obohatit. Poznání však nepřijde samo. Je k němu třeba touha po poznání a vnímavá pozornost. Lidský duch i tělo pak dobře snášejí námahu a odříkání. Tím se připraví dobrá půda pro uplatnění mravních ideálů, pravdy a dobra, spravedlnosti, svobody duše, respektu k životu, k rodičům, k majetku a cti bližních.“                     (Kultura rozumu a vůle, str. 126)

 

Pozvání na zajímavou besedu

Pro naše čtenáře a návštěvníky klubu Pohoda připravujeme mimořádný čtenářský zážitek – pozvání do naší knihovny přijala spisovatelka Marcela Mlynářová, velmi oblíbená autorka knih zejména pro ženy. V knihovně se ji přivítáme ve středu 1. června 2016 v 17 hodin v multifunkčním centru ve 3. poschodí knihovny, vstupné 30,- Kč.

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakubamimořádně druhé úterý v měsíci – 10. května 2016 od 9 do 10 hodin.

                                                                                        

Sdělení čtenářům:

Vážení čtenáři, městská knihovna zahajuje novou služby, která přispěje k lepší vzájemné informovanosti mezi knihovnou a čtenářem. Čtenářům, kteří svěří městské knihovně svoje mobilní číslo, budou zasílány upomínky a oznámení o čekající rezervaci dokumentu SMS zprávou. Tento způsob urychlí čtenářům, zejména studentům, přístup k objednaným studijním materiálům a celkově bude přispívat ke zrychlení oběhu častěji žádaných dokumentů. Prosíme proto naše čtenáře, aby, pokud tak ještě neučinili, mailem na adresu: mvs@knihovnack.cz , případně na tel. číslo 491 463 384 sdělili svoje číslo mobilního telefonu. Číslo bude součástí chráněného registru čtenářů, bude sloužit výhradně k tomuto účelu a nebude sděleno nikomu dalšímu. Věříme, že naši čtenáři zlepšení služeb knihovny přivítají. Děkujeme. 

Klidný a pohodový měsíc květen vám v květnu již z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

  

Věnujte, milí čtenáři, pozornost následujícím pozváním do multifunkčního centra ve 3. poschodí městské knihovny.

 

CVIČENÍ V PÁRU
Pohyb stvořený pro dva – najděte si čas na svého partnera/partnerku,

nalaďte se jeden na druhého a poznejte kouzlo pohybu ve dvojicích.

Lekci vede fyzioterapeutka Mgr. Martina Středová

Pátek 6. května 2016 od 18 do 20 hodin
Městská knihovna Červený Kostelec 3. poschodí
Vstupné 300 Kč za pár.
Závazné přihlášky zasílejte na email:
Martina.Stredova@seznam.cz
Kontakt: 734 523 373

Soubory ke stažení

Kafka-pozvánka.jpg 425,9 KB Stáhnout
text_kveten_16_1.doc 46 KB Stáhnout