Prezident besedoval se zaměstnavatelem, představiteli města, zaměstnanci i občany

Prezident besedoval se zaměstnavatelem, představiteli města, zaměstnanci i občany

V rámci oficiální návštěvy prezidenta republiky v Královéhradeckém kraji byla také naplánována zastávka Miloše Zemana v Červeném Kostelci. Ten navštívil město už v roce 2014. Při první návštěvě ale zavítal pouze do Hospice Anežky České, kde poklepal na základní kámen pro výstavbu Mobilního hospice Anežky České. Tentokrát ale věnoval převážný čas pobytu v Červeném Kostelci besedování, a to jak s čelnými představiteli firem a vedení města, tak i se zaměstnanci největšího zaměstnavatele ve městě a s občany města.

V dopoledních hodinách zavítala hlava státu do firmy Saar Gummi Czech, která je největším výrobcem těsnění pro evropský automobilový trh. Na setkání s vedením společnosti se Miloš Zeman seznámil nejen s vyráběným sortimentem, ale i s tím, jak se společnosti daří na konkurencí nabitém trhu, a s hospodářskými výsledky. Na připravené části karosérie si také prohlédl konkrétní podobu těsnění.

Další kroky zavedly prezidenta do jídelny, kde dostali prostor k diskusi zaměstnanci společnosti. Mezi dotazy padla i otázka, zda má prezident přehled o čínských investicích v republice. Bylo to zřejmě v souvislosti s tím, že i červenokostelecká firma je v čínských rukách.

     

Zaměstnance ale zajímalo i to, jaký má názor prezident na uvalení cla do USA, které nový americký prezident připravuje. Bylo to v souvislosti s tím, že největší letošní investice koncernu Saar Gummi je směřována do Mexika, a tím bude její odbyt znevýhodněn.

Na to Miloš Zeman reagoval s tím, že s uvalením cla rovněž nesouhlasí, jelikož se tím omezí konkurence a klesne i produktivita práce.

Zaměstnance zajímalo i to, zda se připravuje nějaká pobídka, která by udržela lékaře před odchodem do ciziny či jaký bude další postoj k přijímání migrantů, kteří podle tazatele přínosem pro ekonomiku nebudou, jelikož se prý těžko zapojí do pracovního procesu.

Na odlehčení došlo i na dotaz, jak se Miloši Zemanovi jezdilo na běžkách. Na to odpověděl, že to nebylo nic moc a jistější si byl na nohách s trekovými  hůlkami.

Po obědě čekala na prezidenta ještě další část návštěvy Červeného Kostelce, a to na radnici města. Před budovou Miloše Zemana přivítal starosta Rostislav Petrák, v jehož doprovodu se všichni přemístili do výstavní síně městského úřadu, kde bylo připraveno setkání a beseda s představiteli města, zastupiteli a zástupci neziskových organizací.

„Byla to zajímavá zkušenost. Je pozitivní, že prezident jezdí po republice a setkává se s občany. I když se v některých případech můžeme názorově lišit, tak je to velice inteligentní člověk, který je ochoten naslouchat a o daných problémech debatovat. Návštěva byla dobrá i pro samotný Červený Kostelec. Je dobré pro každé město, když je o něm slyšet v pozitivní rovině. Jsem rád, že prezident navštívil i průmyslovou zónu a jednu z největších firem ve městě,“ zhodnotil setkání starosta Rostislav Petrák.

Poslední část návštěvy prezidenta ČR čekala u Divadla J. K. Tyla, kde z pódia besedoval s obyvateli města. Občané se do pokládání otázek moc nehrnuli, tak se Miloš Zeman pokusil odpovědět na transparent, který vyčníval z hrstky jedinců postávajících s červenými kartami v davu lidí. Týkalo se to migrantů a co s nimi.

Na to Miloš Zeman odpověděl, že stále zastává názor, že všechny problémy by se měly řešit v místech, kde vznikají a ne následně, až vypukne vlna migrací.

Dotazy padaly především z řad dětí. Ty zajímalo, jaké to je být prezidentem a jestli to Miloše Zemana baví.

Na závěr se prezident podepsal ještě do pamětní knihy města a neopomněl zmínit, že pero vrací. Odekoroval také prezidentskou stuhou prapor města, rozloučil se s občany i vedením města a odjel na další místo oficiální návštěvy.

Jiří Mach, foto: Jiří Mach, Tomáš Kábrt 

 

Fotogalerii najdete na: https://www.cervenykostelec.cz/fotogalerie/2017-02-navsteva-prezidenta-cr-v-cervenem-kostelci