Miroslava Wajsara vyznamenal prezident české republiky

Miroslava Wajsara vyznamenal prezident české republiky

 

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu dekoroval 28. října 2017 prezident České republiky Miloš Zeman státními vyznamenáními 39 osobností.

Slavnostního udílení vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu byl přítomen i Miroslav Wajsar, zřizovatel a provozovatel hospicové péče – ředitel Hospicu Anežky České v Červeném Kostelci. Z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana obdržel medaily Za zásluhy I. stupně.

Uděleného ocenění si Miroslav Wajsar cení a je potěšen tím, že práce nejen jeho, ale celého kolektivu není podceňována.

„Na pražském hradě vládla příjemná atmosféra. Jsem rád, že jsem měl příležitost prohlédnout si reprezentativní místnosti a sály Pražského hradu. Byl to silný zážitek. Čas byl i na popovídání si s dalšími oceněnými osobnostmi. Jsem rád, že si pan prezident Zeman hospicové péče váží a i aktivně se o ni zajímá. Ocenění neberu jako osobní, ale jako poděkování celému kolektivu s kterým spolupracuji,“ svěřil se Miroslav Wajsar.

 

 

Státní vyznamenání získal ředitel Oblastní charity Červený Kostelec

Tisková zpráva ze dne 31. 10.2017

/Červený Kostelec/ V sobotu 28. října 2017 při slavnosti české státnosti udělil prezident Miloš Zeman ve Vladislavském sále na Pražském hradě státní vyznamenání 39 osobnostem. Mezi vyznamenanými Medailí Za zásluhy o stát byl na návrh České biskupské konference vyznamenán též ředitel Oblastní charity Červený Kostelec Ing. Miroslav Wajsar. Vyznamenání obdržel za přínos v oblasti řízení a poskytování hospicové péče.

Dlouholetá systematická práce Ing. Wajsara je velkým přínosem v oblasti sociálních služeb v Královéhradeckém kraji, ale i v celé ČR. Je hnací silou rozvoje nejen hospicové péče, ale i dalších zdravotně sociálních služeb. V průběhu 25 let bylo v rámci Oblastní charity Červený Kostelec vybudováno devět středisek s řadou služeb a je zde zaměstnáno přes 200 zaměstnanců. Prostřednictvím vzdělávacích seminářů pro poskytovatele sociálních a zdravotních služeb (v roce 2016 se zde školilo 550 pracovníků) sdílí Oblastní charita Červený Kostelec, kromě jiného, také dlouholeté zkušenosti ze své praxe. Nejstarším střediskem je Hospic Anežky České, který poskytuje odbornou, ale i čistě lidskou péči těžce nemocným a umírajícím, ročně se jedná průměrně o 400 pacientů, za 22 let to je již 8 500 nemocných. Od roku 2010 slouží též Mobilní hospic Anežky České (ročně poslouží přibližně 100 pacientům) a Ambulance paliativní medicíny a léčby bolesti (ročně okolo 250 pacientů). Největším střediskem je Domov sv. Josefa pro nemocné s roztroušenou mozkomíšní sklerózou, zatím stále jediným zařízením svého typu v ČR. V souvislosti s udělením státního vyznamenání ředitel Oblastní charity uvedl:“ Jsem si vědom, že dobré dílo není nikdy výsledkem jednotlivce. Vážím si spolupráce všech zaměstnanců Oblastní charity Červený Kostelec a děkuji za jejich práci.“

Prezident ocenil Řádem bílého lva šest osobností, mimo jiné někdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera, dlouholetého starostu Vídně Michaela Häupla a slovinského prezidenta Boruta Pahura. Řád Tomáše Garrigua Masaryka převzaly tři osobnosti, například potomci někdejšího architekta pražského hradu Jože Plečnika. Medailí Za hrdinství vyznamenal prezident čtyři osobnosti, mezi nimi byl in memoriam i Václav Haase a Jan Odermatta, policista a hasič, kteří v uplynulém roce přišli o život při své službě. Dalších 26 osobností obdrželo Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy, umění, sportu a zdravotnictví.  V této skupině byli například vyznamenáni lékaři Soňa Nevšímalová, Jaroslav Pollerta či Boris Šťastný, vynálezce Jan Procházka z pražské ČVUT, za kulturu zpěvačka Helena Vondráčková, zástupce sportovců  Martina Sáblíková.