Končinské události jsou spojené s osobou pana Antonína Burdycha

Končinské události jsou spojené s osobou pana Antonína Burdycha

Blíží se období, kdy si připomínáme Končinské události roku 1942. V této souvislosti proběhne i letos akce s názvem Oheň (bez) naděje, kterého se společně s žáky červenokostelecké školy zúčastní i žáci škol Včelákov a Skuteč u Ležáků a ze Západočeských Břas. Tato akce, která proběhne v pondělí 25. června 2018 je organizována Českou obcí legionářskou, za kterou vystupuje jako vedoucí projektu Ing. František Bobek.  Protože se jedná již o osmý ročník akce Oheň (bez) naděje, můžeme říci, že zde budou oproti minulým letům dvě změny. Červenokostelecké děti letos nepůjdou pěšky z Bohdašína přes Končiny do Zábrodí, ale rovnou z Červeného Kostelce pojedou do Trnové. Zde se zúčastní od 10.00 hod. pietního aktu u pomníku Jiřího Potůčka. Poté se poprvé zúčastní  "házení" růží z parníku do Labe. Jedná se o symbolické kladení květin na místo, kam byl vysypán popel spálených těl popravených obyvatel nejen našeho Bohdašína a Končin, ale všech lidí spojovaných se skupinou Silver - A. Odtud se přesunou na Zámeček (Larischova vila), kde na blízkém popravišti položí květiny a poté se přesunou na koncert k uctění památky obětem Heydrichiády.

Celého programu by se měl zúčastnit (stejně jako v minulých letech) pan Antonín Burdych, čehož si velice vážíme. I on je jedním z přímých pozůstalých, kteří často studentům podávají barvitě svědectví oné doby.

V souvislosti s panem Antonínem Burdychem proběhl dne 27. 5. 2018 od 18 do 19 hod. na rozhlasových vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové pořad s názvem Návštěva, kde si paní Romana Pacáková povídala s panem Antonínem Burdychem nejen o událostech roku 1942.

Článek a celý rozhovor najdete na stránkách Českého rozhlasu HK. 

Richard Bergmann