V září otevřeme dvě zrekonstruovaná hřiště

V září otevřeme dvě zrekonstruovaná hřiště

Vážení občané našeho města,
s končícím létem a prázdninami jsme pro vás opět připravili tento městský zpravodaj. Věřím, že jste léto prožili podle vašich představ a ve zdraví přečkali úmorná horka.
Čeká nás první školní měsíc a také měsíc předvolební. Pro letošní volby do městského zastupitelstva bude se svou nabídkou před vás předstupovat osm volebních stran či sdružení, což je o jednu více než při minulých volbách. Přeji vám, abyste našli během tohoto měsíce ty nejvhodnější z nabídky kandidátů a hlavně přišli volit. Využijte své právo a nenechte aby za vás při volbách rozhodovali jiní.
Dále mi dovolte krátké ohlédnutí. Ještě máme v čerstvé paměti 64. ročník mezinárodního folklorního festivalu. Dovolím si říci, že tento ročník, hlavně díky krásnému počasí byl možná tím nejúspěšnějším v historii. Olympic festival krásně zahájil, čtvrteční divadelní představení obohatilo a doprovodný program doplnil hlavní program do příjemného celku. Návštěvnost přesáhla hranici 7 900 platících diváků. Po celou dobu festivalu jsem slyšel samou chválu, kterou jsem na závěr festivalu s radostí předal i řediteli Městského kulturního střediska Tomáši Šimkovi a jeho týmu spolupracovníků. Celému festivalu vládla příjemná, pozitivní nálada a věřím, že jste si užili příjemný festivalový čas. Dovolím si přidat pouze krátký osobní postřeh. Při sobotním vítání a představování souborů v malém sále divadla mi byl také představen ruský soubor. Jeho vedoucí nemluvila anglicky, ani česky a překlad nechtěla, že není potřeba a určitě si budeme rozumět. Paní jsem slušně přerušil a přivolal překladatelku. Ruštinu jsem měl na základce a tomuto jazyku rozumím, ale při vzpomínce na srpen před 50-ti lety je dobré si držet ruského bratra dále od těla, protože víme, že jeho objetí je mocné.
Dále mi dovolte, abych vám poděkoval za schovívavost s opravou náměstí. Je to pro nás všechny nepříjemné. Pouze na upřesnění. Akci provádí ředitelství silnic a dálnic jako správce státní silnice první třídy č. 14 a správa silnic Královéhradeckého kraje. Úsek od křižovatky u hotelu Černý kůň po městský úřad nebyl součástí opravy před cca čtyřmi lety. Během náchodských objížděk, konvoj kamionů přes náměstí si jistě všichni pamatujeme, byla naplánovaná oprava tohoto úseku. Město se přidává s výměnou dožilých obrubníků za žulové a odbočením kanalizace a vodovodu do Dvořáčkovy ulice. Akce je zkoordinována s opravou v Dolní Radechové a společná objízdná trasa přes Hronov celé akci pomáhá. Dále jsme upravili provoz na místních komunikacích tím, že jsme omezili parkování v ulicích Koubovka a Žižkova. Je třeba si stále uvědomovat, že se jedná o opravu stávajícího stavu a měli bychom stále hledat, jak uspořádat prostor náměstí k lepšímu. Sám vím, že je to nelehký úkol. Již několik návrhů postupů jsme do zastupitelstva města předkládali, ale zatím nebyla dostatečná podpora, nebo spíše odvaha do tohoto trochu kyselého jablíčka kousnout. Byl bych rád, abychom po provedení oprav drobnými úpravami stávající uspořádání vylepšili a náměstí obrazně uklidili.
Opravy a stavby ve městě běží dle svých harmonogramů. Oprava domu č.p. 29 (železářství Melichar) řádně postupuje a měla by být dokončena do konce září. Také jsme postoupili při budování zázemí pro volejbal a do konce září bude dokončeno víceúčelové hřiště házené. Při této příležitosti si vás a vaše děti dovoluji pozvat na otevření tohoto hřiště, a to v neděli 30. 9. Od 13.30 hod. pro vás bude připravena ukázka sportů, pro které lze toto hřiště využít, a volně na tento program může navázat mistrovské fotbalové utkání „A“ mužstva mužů od 16.30 hod. na vedlejším fotbalovém stadionu.
Další akcí, na kterou zvu hlavně děti, je slavnostní otevření hřiště na Koubovce. Společnost Albi výrazně přispěla na rekonstrukci tohoto hřiště a společně s městem pro vás a  vaše děti připravila na pátek 7. 9. od 14 hodin slavnostní otevření tohoto hřiště včetně zábavného programu.
Další novou akcí budou 28. 9. Svatováclavské slavnosti. Věřím, že pozvání přijmete a užijete si připravený kulturní program, který bude zakončen vypouštěním balónů štěstí. Jako hlavní akci k příležitosti stoletého výročí založení Československa připravuje město, ve spolupráci se ZUŠ a kulturním střediskem, program na neděli 28. 10. Celodenní sváteční program bude začínat mší svatou, pokračovat sázením lípy, odpoledním svátečním ekumenickým slovem a pietním aktem u pomníku legionáře, večerním koncertem symfonického orchestru a vyvrcholí svátečním ohňostrojem.
Na závěr mi dovolte, abych vám popřál šťastný nástup do školního roku a hezký začátek podzimu.
S úctou a přáním dobré nálady
Rostislav Petrák