Májové slovo starosty

Májové slovo starosty

Vážení občané našeho města,
jako každý měsíc za posledních čtyři a půl roku otvírám svým článkem pro vás tento městský zpravodaj. Jak se dočtete níže, náš zpravodaj byl za loňský rok oceněn třetím místem v Královéhradeckém kraji v kategorii celobarevného zpravodaje. Rád bych touto cestou právě přes úvodník zpravodaje poděkoval redaktorům za jejich práci. Děkuji Oldřichu Nermuťovi, Tomáši Kábrtovi a Jiřímu Machovi a našemu zpravodaji přeji, aby neztratil nic na svém lesku a byl se svými informacemi u vás doma „stále při ruce“.
Dále bych se rád vrátil ke krajské soutěži neprofesionální filmové tvorby nazvané Český videosalon, která již potřetí zakotvila v našem kině Luník. Mrzí mě, že divácká návštěvnost na této akci nebyla příliš vysoká. V dnešní době může každý z nás natočit nějaké video či film. Každý máme kameru ve svém telefonu a dostupné technologie umožňují natáčet záběry pod vodou nebo pomocí dronu z ptačí perspektivy. Je zřejmé, že se i přes současné technologické možnosti nejedná o jednoduchou disciplínu a že k tomuto tvůrčímu řemeslu je potřeba mnoho dovednosti, umu a v neposlední řadě talentu a citu. Jsem rád, že jsem na závěr tohoto filmového festivalu mohl se zaujetím zhlédnout celovečerní film jednoho z porotců, a to devatenáctiletého Davida Baldy.
Tento mladý muž z Hradce Králové, který se v minulosti účastnil této soutěže filmových amatérů, letos uvedl do kin celovečerní film „Narušitel“ jako spoluautor scénáře, kameraman, producent a režisér v jedné osobě. I tento příklad ukazuje dobrou cestu pro amatérské filmové tvůrce postavené na rovné příležitosti. Děkuji organizátorům i soutěžícím za průběh tohoto ročníku a přeji této soutěži, aby v tom příštím byla bohatší jak na účastníky, tak na diváky.
Také děkuji městskému dechovému orchestru za hezký koncert na Velikonočním jarmarku v Polských Zabkowicích, který byl součástí přeshraničního mikroprojektu „Kultura a sport nás baví“, financovaného z Evropské unie v rámci podpory spolupráce občanů a komunit partnerských měst.
Dále děkuji panu místostarostovi a ostatním zastupitelům za to, že se nám podařilo zřídit nové osadní výbory v Horním Kostelci a ve Lhotě. Také děkuji všem, kteří se zúčastnili ustanovujících jednání, a novým členům výborů děkuji za aktivní osobní přístup. Čeká nás hodně práce a věřím, že se nám bude dařit.
O investičních akcích a opravách pro tento rok jsem vás informoval v minulých číslech, přesto opět připomínám, že nás letos čeká první etapa rekonstrukce Jiráskovy ulice a ulice v Horním Kostelci. Dodavatele budeme znát na přelomu dubna a května a následně vás budeme informovat o termínu a místě veřejného představení tohoto projektu včetně harmonogramu stavby, řešení objízdných tras, dostupnosti školy v Horním Kostelci atd.
Věřím, že vše zvládneme, a předem děkuji za vaši shovívavost a trpělivost.
Přeji vám všem hezký májový čas a dobrou náladu.
S úctou
Rostislav Petrák, starosta