Podpořte 15. května již 23. ročník Květinového dne!

Podpořte 15. května již 23. ročník Květinového dne!

Také v tomto roce se uskuteční jako součást mezinárodní kampaně proti rakovině za zlepšení léčby a výzkumu nádorových onemocnění ve středu dne 15. května již 23. ročník celonárodní veřejné sbírky Květinový den s označením Český den proti rakovině 2019. Akce je zaměřena na výchovu ke zdravému způsobu života v rodině a na prevenci před rizikovými faktory, spolupodílejícími se na nádorových onemocněních. Účelem sbírky je preventivně působit na širokou veřejnost prostřednictvím informací v letácích a za nabízené kvítky měsíčku lékařského získat prostředky na boj proti rakovině, na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výchovy, výzkumu a vybavení onkologických pracovišť. Tradičním symbolem sbírky je žlutý květ měsíčku lékařského, barva stužky u kytiček bude letos meruňková. Kvítek bude opět nabízen za minimální příspěvek 20 Kč.

Hlavním tématem sbírky a letáků bude tentokrát prevence nádorového onemocnění plic. Patříme k pěti „nejprokouřenějším“ zemím Evropy! V posledních letech mírně ubývá kuřáků mužů, zato roste počet kouřících žen, mladistvých a experimentujících dětí. Se zdravím hazarduje asi třetina mužů a čtvrtina žen. A důsledky? Každé dvě hodiny si u nás rakovina plic vyžádá lidský život. Přitom 80–90 % pacientů s tímto onemocněním jsou kuřáci! V zájmu snížení rizika nádorů by se měl každý snažit již od mládí osvojit si způsob života, kterým by co nejvíce zvyšoval svou výkonnost a odolnost proti chorobám. Jde především o nekuřáctví, pravidelnou fyzickou aktivitu, duševní pohodu a zdravou výživu.

 V našem regionu se Květinovému dni dlouhodobě věnuje Liga proti rakovině Náchod, která již více než 20 let působí v oblasti prevence a podpory nemocných.  V tomto roce došlo ke změně její adresy, nově sídlí v Pražské ulici 1759 (areál Hamra). Díky její spolupráci s 15 středními školami a skauty v mnoha městech a obcích Náchodska, Broumovska, Policka, Trutnovska, Novoměstska a Jaroměřska jsme oblastí, kde lidem není zdraví lhostejné a kde má Květinový den každoroční širokou podporu veřejnosti. V celostátní statistice se v loňském roce mezi 57 organizacemi umístila náchodská LPR na vynikajícím 5. místě jak v počtu prodaných kytiček, tak i v celkovém výtěžku Květinového dne!

 Šíření zásad prevence rakoviny je naším hlavním cílem, pomozte prosím 15. května i vy!

 MUDr. Vladimír Müller, Liga proti rakovině Náchod

 

 

Cigaretový kouř ničí nejen zdraví kuřáka, ale i lidí, kteří se pohybují nebo žijí v prostředí naplněném zplodinami z tabákových výrobků (tzv. pasivní kouření). Dnes považujeme cigaretový kouř za nejhorší rizikový faktor při rozvoji různých typů nádorových onemocnění. Výsledek je tím horší, čím je organismus mladší. Vedle nádorů jiná složka kouře (oxid uhelnatý) poškozuje cévní aparát v celém těle (kupř. u dolních končetin, mozku, srdce) a oslabuje funkci srdečního svalu přímo obsahem nikotinu. Cigaretový kouř má na svědomí 24 diagnóz onemocnění, které lékaři stanoví. Další nebezpečí představuje i to, že účinek karcinogenů z cigaretového kouře se sčítá s ostatními škodlivými faktory ze zevního prostředí. V celém světě jsou děti nejohroženější skupinou. Na ně je především zaměřen tabákový průmysl svou propagací. Jsou to jeho budoucí konzumenti. Děti jsou mnohem vnímavější na účinek cigaretového kouře než dospělí. Závislost na cigaretě se u nich dostaví v mnohem kratším čase, někdy už do 14 dnů. Většina dospělé populace začala kouřit v době dospívání tj. mezi 14. a 16. rokem. Dětští kuřáci jsou v budoucnosti adepty na vznik srdečně cévních poruch a nádorů. Zkracují si život o 15–20 roků. Elektronické cigarety  Zvyšují závislost na nikotinu a časem se kuřáci vrátí k normální cigaretě. Kouření je naučené chování. Přestat kouřit znamená odnaučit se kouřit. Každý kuřák si musí uvědomit, že neexistují „zázračné“ tabletky a nic jiného „zázračného“, které by mu bez jeho vlastního přičinění pomohly zbavit se závislosti. Odvykání kouření znamená změnit životní styl. Rozhodně se vyplatí před odvykací kúrou navštívit některou z poraden pro odvykání kouření.