Proměna zahrady za knihovnou Břetislava Kafky

Za knihovnou Břetislava Kafky vzniká klidné místo určené nejen návštěvníkům knihovny. V rámci příprav byla ke konzultacím přizvána odborná veřejnost s cílem najít optimální využití daného prostoru, v souladu s trendem ekozahrad. Na neutěšeném místě, ve veřejnosti dosud nevyužívaném vnitrobloku, navrhla studie vznik poklidného prostoru pro čtení knih, odpočinek a inspiraci. Místo bude doplněno o drobné herní a naučné prvky pro děti.

V letošním roce se podařilo dokončit a propojit knihovnu s nově vybudovanou pergolou a vybudovat oplocení zahrady. Vzniklá pergola tvoří zastřešené kruhové schodiště vedoucí do prostoru čítárny a tvoří tak místo pro společné předčítání, hudební akce nebo jen prosté venkovní posezení. Zahrada by měla být dokončena v příštím roce, kdy je v plánu osázení plochy druhy přirozenými pro městské plochy v souladu s myšlenkou trvalé udržitelnosti. Tato základní myšlenka koncepce permakultury je přidanou hodnotou, která umožní provoz zahrady bez nákladů na údržbu.

Zahrada bude přístupná v otevírací době půjčovny pro dospělé. V plánu je také využívání zahrady pro nejrůznější drobné akce a širokou veřejnost i mimo otevírací dobu knihovny. Věříme, že občanům Červeného Kostelce přibude další příjemné místo pro trávení volného času. 

Majetkový odbor