Březnové slovo starosty

Březnové slovo starosty

Vážení občané Červeného Kostelce,
únor bývá nejstudenějším měsícem v roce. Lyžaři se těší na nadílku sněhu. Děti na zimní radovánky. A ti, co zimu moc nemusí, se těší na její konec. Tento rok nám myslím zima ukázala spíše svoji přívětivou tvář, především s ohledem na teploty a na spotřeby paliva a ceny za vytápění. Můžeme však také trochu upravenými slovy klasika říci, že „tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným“. Vím, napsal jsem, že jsme alespoň uspořili za teplo, ale pro přírodu, naše zahrady, zemědělce a samozřejmě i lyžaře není takováto zima zrovna darem. Každopádně ještě není u konce, ale jaro se jistě blíží.

Toto období bylo samozřejmě i příležitostí pro přípravu akcí, které bychom letos chtěli zrealizovat. Do konečné fáze, tj. do výběrového řízení zhotovitele se dostala rekonstrukce ulice Letná, úpravy náměstí T. G. Masaryka a blíží se také dohoda a výběr zhotovitele na ulici Špicberky. V plném proud je i příprava úprav parku A. B. Svojsíka. Samozřejmě se připravujeme i na opravy komunikací po zimním období nebo dokončení prostoru mezi radnicí a autobusovým nádražím. Plánovaných akcí je mnoho, ale věřím, že si na konci roku budeme moci říci, že jsme udělali zase něco málo pro lepší život v našem městě, a o to by nám mělo jít především.

Koncem února také proběhl další, již dvacátý šestý ročník divadelního festivalu. Myslím, že zúčastněné divadelní soubory, včetně toho červenokosteleckého, předvedly vynikající herecké výkony a poskytly všem divákům příjemný kulturní zážitek. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem zúčastněným souborům, odborné porotě a především všem, kteří se na organizaci a průběhu festivalu podíleli. Je to jistě další z korálků do náhrdelníku kulturního života v našem městě. Samozřejmě chci také poděkovat všem divákům, kteří si našli cestu do Divadla J. K. Tyla za kulturním prožitkem, a i ty, kteří se do divadla nedostali, chci pozvat na festival příští. V rámci kulturních akcí proběhly také masopustní slavnosti, jak ve městě, tak v Olešnici. Za jejich organizaci a průběh všem zúčastněným i nadšeným organizátorům děkuji. Myslím, že bychom si měli vážit všech, kteří mají dost nadšení, píle a obětavosti věnovat svůj volný čas pro zpestření a zpříjemnění života všech ostatních.

V souvislosti s tímto bych se rád podělil i o příjemný zážitek z křestu knihy pana Václava Jiráska „Grafické listy montánní historie severovýchodních Čech“, jehož jsem měl tu možnost se společně s panem místostarostou zúčastnit. Nejenže jde o zajímavou publikaci z důlní historie naší oblasti, ale co jsem si především z tohoto příjemného setkání s panem Jiráskem odnesl, je to, co může pro každého z nás i pro naše okolí přinést nadšení pro věc, podpora rodiny, a zdravý a aktivní způsob života. Tímto nám může být tento člověk jistě vzorem. Věřte, že optimismus, zdravý úsudek a vstřícnost může pomoci nám všem k lepšímu a příjemnějšímu životu. Vezměme si z takovýchto lidí příklad a hledejme v těch druhých a v životě to lepší.

Přeji vám všem hodně zdraví, optimismu, pohody a vzájemné ohleduplnosti v závěru zimního období a hezký a příjemný příchod jara.
Všem občanům města vše dobré přeje Tomáš Prouza.