Česká cena za architekturu: čestné uznání pro Červený Kostelec

Ve čtvrtek 9. listopadu se v pražském Fóru Karlín konal finální slavnostní galavečer 8. ročníku České ceny za architekturu. Červený Kostelec se může pochlubit hned dvěma významnými úspěchy. Nedávno revitalizovanému prostranství mezi školami udělila odborná mezinárodní porota čestné uznání. Aby toho nebylo málo, první cenu za návrh lávky v Litomyšli získal společně se svými kolegy Lukáš Ehl, který je zároveň naším městským architektem.

 
O ČESKÉ CENĚ ZA ARCHITEKTURU

Soutěž vyhlásila Česká komora architektů, profesní organizace s přeneseným výkonem státní správy, v souladu se svým posláním pečovat o stavební kulturu v České republice a podporovat její vysokou úroveň. Jejím pořádáním chce Komora prezentovat kvalitní architektonickou produkci nejen odborné a laické veřejnosti, ale i zástupcům státní správy a samosprávy. Kromě přítomnosti odborné Akademie ČCA a prestižní sedmičlenné mezinárodní poroty, složené z renomovaných architektů, je předností České ceny za architekturu také ojedinělý koncept propagace architektury v průběhu celého roku a v jednotlivých regionech.

ČESTNÉ UZNÁNÍ PRO PROSTOR MEZI ŠKOLAMI

Porota udělila čestné uznání Veřejnému prostranství mezi školami v Červeném Kostelci (2021 architekti, 2022). Projekt vzešel z architektonické soutěže a porotci ocenili přístup autorů i investora k veřejnému prostoru. „Prostor vypadá a působí jako demokratická agora, která propojuje okolní veřejné budovy, jako je škola, městské divadlo, restaurace a pavilon s cukrárnou. Nejdůležitější je však to, že spojuje lidi. Pomocí dobře naprogramovaného a navrženého veřejného prostoru a polootevřeného pavilonu cukrárny se podařilo integrovat život školy do života města a naopak,“ míní porota.

VÝZNAMNÉ ZMÍNKY A OHLASY

Slavnostní galavečer bylo možné živě sledovat na webových stránkách ČT Art. Pokud jste to ovšem nestihli, můžete si přenos pustit také ze záznamu: Záznam slavnostního galavečera
Významného, zejména vizuálního představení se prostranství dočkalo také v ranním vysílání Studia 6 v pondělí 13. listopadu: Prostranství mezi školami ve Studiu 6

Podívejte se také na medailonek nominovaného Prostranství mezi školami

PRVNÍ MÍSTO PRO NAŠEHO MĚSTSKÉHO ARCHITEKTA

Další z nominovaných staven, který nakonec získala přímo první cenu, je dílem atelieru EHL & KOUMAR ARCHITEKTI. Spolutvůrcem vítězného návrhu lávky v Litomyšli je Lukáš Ehl, který působí mimo jiné jako městský architekt v Červeném Kostelci.

Tereza Zemanová, tisková mluvčí ČKA (vyňato z TZ – ke stažení níže)
Kateřina Hůlková (redakčně upraveno a doplněno)

.................................................................................

Přečtěte si také doplňující článek od referentky odboru rozvoje města Marty Winterové.