Veřejné prostranství mezi školami získalo čestné uznání v České ceně za architekturu a v soutěži Park roku

„Byl už skoro čas večeře, ale nové veřejné prostranství v Červeném Kostelci ještě stále pulzovalo dětmi, jejich rodiči, nejrůznější mládeží a děvčátky na houpacích konících. Ve městě s osmi tisíci obyvateli to všechno působilo úplně přirozeně, a přitom toto místo představuje mohutný urbanistický skok pryč z dob komunistického dědictví. Zděděné školy postavené v sovětském stylu obvykle působí jako izolované ostrovy, které jsou po všech stránkách odtržené od města a jeho přirozeného života. Červenokostelecký veřejný prostor mezi školními budovami přitom tuto narušenou rutinu zcela změnil a odvážně propojil město se školou veřejným prostorem, který zve k setkávání lidí všech věkových kategorií.
Prostor vypadá a působí jako demokratická agora, která propojuje okolní veřejné budovy, jako je škola, městské divadlo, restaurace a pavilon s cukrárnou. Nejdůležitější je však to, že spojuje lidi. Pomocí dobře naprogramovaného a navrženého veřejného prostoru a polootevřeného pavilonu cukrárny se podařilo integrovat život školy do života města a naopak.“

Takové dojmy zanechalo červenokostelecké Veřejné prostranství mezi školami ve členech poroty soutěže Česká cena za architekturu, od které obdrželo čestné uznání za přístup k veřejnému prostoru.

Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních pěti let pořádaná Českou komorou architektů. V letošním roce proběhl 8. ročník, do kterého bylo přihlášeno 241 staveb. Z nich bylo následně na hlavní cenu nominováno 31, mezi nimi i Veřejné prostranství mezi školami. Hodnocení provedla sedmičlenná mezinárodní porota, která Červený Kostelec osobně navštívila.

Porota soutěže Česká cena za architekturu 2023 v Červeném Kostelci  Čestné uznání za přístup k veřejnému prostoru _ Česká cena za architekturu 2023

Ve čtvrtek 9.listopadu se v pražském Karlíně uskutečnilo slavnostní vyhlášení, na kterém bylo zveřejněno šest finalistů a následně i držitel hlavní Ceny za architekturu 2023. Tím se stala realizace Lávky v Litomyšli, jejímž spoluautorem je náš městský architekt Ing. arch. Lukáš Ehl z atelieru EHL&KOUMAR ARCHITEKTI. Kromě hlavní ceny a uznání finalistům udělila porota také jedno čestné uznání, které si odneslo právě Veřejné prostranství mezi školami v Červeném Kostelci od slovenského atelieru 2021.

https://ceskacenazaarchitekturu.cz/rocniky/2023/verejne-prostranstvi-mezi-skolami-v-cervenem-kostelci

 

Park roku 2023 je další soutěží, které se Veřejné prostranství mezi školami úspěšně zúčastnilo. Zde se hodnotila pouze díla zahradní a krajinářské tvorby a soutěžní přehlídku pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně a Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

V letošním roce proběhl již 17.ročník a přihlášeno bylo 30 realizací, z nichž odborná porota vybrala kromě držitele hlavní ceny (Park na Moravském náměstí v Brně) ještě další tři ceny a tři čestná uznání. Výsledky soutěže byly vyhlášeny 19.října 2023 v Humpolci, odkud do Červeného Kostelce doputovalo čestné uznání za vytvoření funkčního a bezpečného prostoru.

Porota soutěže Park roku 2023 v Červeném KostelciČestné uznání za vytvoření funkčního a bezpečného prostoru _ Park roku 2023

https://parkroku.cz/cs/menu/soutezni-dila/verejne-prostranstvi-mezi-skolami-v-cervenem-kostelci

Soubory ke stažení

scan park roku 2023.pdf 641,9 KB Stáhnout