Participativní rozpočet 2024: Máte nápad? Podělte se o něj!

Participativní rozpočet 2024: Máte nápad? Podělte se o něj!

Již od poloviny prosince 2023 je možné zasílat návrhy projektů do participativního rozpočtu Milionový nápad. Díky tomuto projektu mohou občané sami navrhnout a následně svým hlasováním podpořit projekty, které bude město moci z vyčleněné sumy jeden milion korun zrealizovat. Jde tedy o jedinečný způsob, jak můžeme společně vylepšovat naše město přesně podle vašich představ. Se svým návrhem můžete přispět i Vy, a to až do 31. března. Poté budou realizovatelné návrhy představené ostatním občanům města k hodnocení.

Možná se Vám nelíbí rozbité obrubníky ve vaší ulici, možná Vám ve vašem okolí chybí místo k setkávání. Možná máte nápad na umístění uměleckého díla nebo Vás trápí nedostatek odpadkových košů na veřejných místech… To všechno je možné z participativního rozpočtu zrealizovat. Inspirovat se můžete také v jiných městech, kde participativní rozpočtování již zavedli. Například v České Třebové si občané odhlasovali projekt Mlatové cesty v parku na Zámostí. V Trutnově zvítězil návrh na bezbariérový přístup do podloubí v jedné z ulic centra města.

Dolní limit finančních nákladů není omezen, můžete navrhnout třeba jen umístění jedné lavičky „za pár korun“. Horní hranice je stanovena na 1milion korun. A co se dá vlastně do milionu postavit nebo opravit? Postavit se dá třeba slušně vybavené dětské hřiště nebo menší pumptracková dráha, 100 m nového chodníku i s veřejným osvětlením či malé parkoviště pro pár aut. Za tuto sumu lze také například vysadit 20 vzrostlých stromů, upravit náves, opravit autobusovou zastávku, nebo…doplňte sami… Vy, kteří zde žijete, nejlépe víte, co je ve Vašem okolí potřeba vylepšit a co Vám v našem městě chybí.

Nebojte se a zapojte se do participativního rozpočtu. Pošlete nám svůj nápad a sledujte, jaký bude mít u ostatních ohlas. Nezapomeňte, že projekt musí být umístěn na pozemcích ve vlastnictví Města Červený Kostelec a mít přínos pro širší veřejnost.

Veškeré potřebné informace najdete na webových stránkách participativního rozpočtu www.milionovynapadck.cz. A pokud si nebudete vědět rady, neváhejte poslat dotaz na marta.winterova@mestock.cz.

Marta Winterová, Odbor rozvoje města;
Kateřina Hůlková, referent pro tisk a informace