Antonín Burdych

Antonín Burdych

Antonín Burdych byl oceněn v roce 2017 za historicko - vzdělávací činnost.

Antonín Burdych se narodil v r. 1934. Je pamětníkem tragických událostí na Končinách z léta r. 1942, kdy přišel vyjma bratra o celou svou nejbližší rodinu.

Osmiletý Antonín Burdych se osudného 30. června vracel domů ze školy chvíli poté, co gestapo objevilo úkryt parašutisty Jiřího Potůčka v tajné místnosti jeho domu. Radista Jiří Potůček byl členem paravýsadku, který měl na svědomí atentát na Reinharda Heydricha, a byl ve stavení na Končinách dočasně ukryt členy místní odbojové organizace S 21 B. Jiří Potůček z obklíčení na Končinách unikl a padl až u Trnové u Pardubic, kam se během noci a následujícího dne dostal. Gestapo mezitím pozatýkalo příbuzné Antonína Burdycha a další osoby a o pár dní později je na pardubickém Zámečku popravilo.

Antonín Burdych se dělí se svými zážitky a s celou historií událostí na Končinách už desítky let s širokou veřejností jak prostřednictvím médií, tak osobní účastí na pietních akcích. Navíc s obdivuhodnou energií přednáší na besedách pro školy, a to na nejrůznějších místech regionu i v celé republice.

O tehdejších událostech říká: „Zasáhlo mě to na celý život. Ale uvědomil jsem si, že všichni ti, kteří toto pro stát udělali, mají opravdu velkou zásluhu.“

Medailonek Antonína Burdycha: https://youtu.be/LQmCh91qFCw