Program tohoto měsíce

Od čtvrtka 10. září 2020 je vstup do budovy knihovny

povolen pouze s rouškou!!!

Klubáč

Oblíbený klub pro zvídavé děti bude zahájen po zlepšení epidemiologické situace. 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé bude zahájen po zlepšení epidemiologické situace. 

Pohoda

Klub otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět! Vždy v pondělí od 16 do 18 hodin.

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

 

14. 9.  Povídání v Pohodě spojené s plánováním nové sezony, tentokrát je to již 13. ročník.

 21. 9.  Životní moudra ve spojení s energetickým systémem člověka – zajímavé téma  v podání léčitele Jana Macháčka.

Klub Břetislava Kafky

24. 9.  Další setkání s panem Bohuslavem Větrovským, tentokrát na téma Břetislav Kafka a  jeho vila v Červeném Kostelci.

Přednáška se vzhledem k epidemiologické situaci ruší. Bude uvedena v náhradním termínu. 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy. Od 22. září 2020 budou zahájeny v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky. Od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivé lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na tel. 605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz , web: www.pohlazeninavysluni.cz .                                                                                                                                        

Výpůjční doba Knihovny Břetislava Kafky od září 2020:

Oddělení pro dospělé

pondělí     9:00 – 12:00    13:00 – 17:30

úterý        9:00  – 12:00   13:00 –  15:00

středa      ZAVŘENO

čtvrtek    13:00 – 17:30

pátek        9:00  – 12:00

sobota     ZAVŘENO

Oddělení pro děti a mládež

úterý     9:00  –  12:00     13:00 – 17:00

pátek   12:00  –  17:00

V době všech školních prázdnin v úterý i v pátek 9:00 – 15:00 

V případě mimořádných událostí bude otevírací doba změněna dle aktuální situace. Informace najdete i na www.knihovnack.cz  v sekci „výpůjční doba knihovny“ a „aktuality“,  na tel. čísle  491 463 384 a na 602 880 480. Těšíme se na vás.

 

Zveme vás do knihovny: březen 2020

Výstava v multifunkčním centru

Krkonoše méně známé

Výstava autorských fotografií Jany Kejzlarové a Oldřicha Nermutě z míst, která společně navštívili v oblasti Krkonoš. Výstava je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny a v době pořádání programů v multifunkčním centru.

Březen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin.

Klubáč je možné navštívit vždy v úterý od 17 do 18 hodin.

Klubáč v březnu 2020

3. března Klubáč s knihou: „Pláž v noci“ (autorka: Elena Ferrante) V prvním březnovém Klubáči si budeme povídat o výrazných ženských spisovatelkách. Chtěla bych dětem předčítat z nové knihy italské autorky Eleny Ferrante a společně s dětmi tvořit příběh zapomenutých dětských hraček.

17. března Klubáč s knihou: „Fantastický pan Lišák“ (autor: Roald Dahl) Podíváme se, jak všemožně se dá uchopit skvěle napsaný příběh pro děti. Po animovaném filmu z roku 2009 je tu další úspěch fantastického pana Lišáka. Grammy 2020 za nejlepší operní nahrávku získala operní groteska Fantastický pan Lišák od amerického hudebního skladatele Tobiase Pickera, vycházející ze stejnojmenné dětské knihy Roalda Dahla.

24. března Klubáč s knihou: „Makový mužíček“ (autor: František Nepil) Znáte Makového mužíčka? Ne ?... Přijďte se s ním do Klubáče seznámit. Když se to povede, odnese si každý příchozí svého vlastního /kartonového/ domů. Přijďte si pohrát s barvami a mákem.

31. března Klubáč s knihou: „101 výtvarných projektů s AMOSem“ (autorka: Michala Šmikmátorová) Těsně před výročím narození Hanse Christiana Andersena (*2. dubna 1805, Odense) si díky knize „Slavíci, mořské víly a bolavé zuby“ připomeneme tuto výraznou osobnost. Zároveň necháme rozehrát naši fantasii, když budeme zkoušet tisk provázkem.

Přijďte všichni, koho zvolené téma zaujme, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie.

Knihovníček a Bookstart – S knížkou do života v Červeném Kostelci

Od října 2019 dostávají rodiče nově narozených červenokosteleckých dětí při vítání občánků mimo jiné i dárek z Knihovny Břetislava Kafky – set obsahující informace o dětském oddělení knihovny, nabídku knížek pro společné čtení a celobarevnou publikaci S knížkou do života, která má rodiče motivovat ke společnému předčítání s jejich dětmi.

V návaznosti na tuto aktivitu knihovny, která souzní s celorepublikovým projektem Svazu knihovnických a informačních pracovníků, probíhá v knihovně každý týden Knihovníček, kroužek pro rodiče a nejmenší děti (0-3 roky). Setkání probíhají každé úterý ve dvou časech (od 9:30 a od 10:30). Aktuálně je přihlášeno přes 20 maminek s dětmi.
Setkání, která formou říkadel a pohybových her rozvíjí vzájemnou interakci rodičů a jejich dětí, mají za cíl prohloubit řečové schopnosti, socializaci dětí a schopnost zapojit se do kolektivu vrstevníků. Zároveň bychom chtěli, aby děti měly již od malička pozitivní vztah ke knížkám a knihovně jako místu, kam stojí za to se vracet. Tato snaha se snad v dalších letech po všech stránkách zúročí.

Pokud byste se chtěli s vašimi dětmi též zúčastnit, kontaktujte, prosím, dětské oddělení na mailu: deti@knihovnack.cz. Těšíme se na vás.

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit.Hráči se sejdou ve čtvrtek 5. a 19. března 2020. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!(Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné a na setkáních je pořizována fotodokumentace.)

2. března – Co Božena Němcová (ne)věděla o Chudých lidech? – beseda o lidech, kteří měli tu čest stát se součástí života i literárního díla Boženy Němcové. O tom, co bylo v povídce autentické a co pozměněné, přijde povídat historik a spisovatel Richard Švanda.  

9. března – beseda nad filmem  Island - ostrov osobité krásy s panem Zdeňkem Nývltem.

16. března – Životní moudra ve spojitosti s energetickým systémem člověka a vztahy mezi lidmi – další z besed trutnovského léčitele, pana Jana Macháčka.

23. března – Gruzie – další cestopisná beseda pana Jiřího Voldána.

30. března – Povídání o knížkách – beseda s Mgr. Evou Černošovou, předsedkyní Střediska Východočeských spisovatelů Pardubice.

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

Montessori pedagogika v praxi

Montessori pedagogika podruhé, tentokrát  zaměřená prakticky na přípravu prostředí, montessori pomůcky a vzdělávání v jednotlivých věkových obdobích dítěte.Přijďte se seznámit s dílem Dr. Marie Montessori, jejíž dílo dlouhodobě vzbuzuje obdiv i skepsi. MUDr. Marie Svobodová nabídne současný pohled i prožitek z montessori pomůcek. Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 27. března 2020 – začátek v 16 hodin – vstupné 50,- Kč.

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů! Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec - Čtvrtek 5. března 2020 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 100,- Kč. Na relaxaci je se přihlaste: Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.czS sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák.

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera - na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec - Pátek 20. března 2020, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy probíhají opět každé úterý v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky - od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivé lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na tel. 605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz  web: www.pohlazeninavysluni.cz .

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 3. března 2020 od 9 do 10 hodin.

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Cílem lidstva je hmotné a duchovní blaho. Civilizace však pracuje proti tomuto cíli. Obětovala totiž mnohé schopnosti rozumu hmotě. Člověk si zvykl na běžný všední život bez studia a duchovního posilování V jednostrannosti svého životního zaměření nerozvíjí svou inteligenci, a proto ji ani nemůže využívat.“                                                                                                                                                   Kultura rozumu a vůle str. 3                                           

Informace pro čtenáře:

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. Samozřejmě je možné si knihy vypůjčit.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec ve Lhotě za Červeným Kostelcem, Olešnici a Bohdašíně nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů.
Knihovní služby jsou pro vás zajištěny rovněž v obecních knihovnách v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz.
                                                   

Zveme vás do knihovny: únor 2020

Zima

Výstavu připravila učitelka výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ Červený Kostelec paní Mgr. Michaela Syrovátková se svými žáky a překvapí vás zajímavými zimními postřehy. 

Výstava v multifunkčním centru
Krkonoše méně známé

Výstava autorských fotografií Jany Kejzlarové a Oldřicha Nermutě z míst, která společně navštívili v oblasti Krkonoš. Výstava bude zahájena v pondělí 3. února 2020 v klubu Pohoda besedou s autory. Výstava je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny a v době pořádání programů v multifunkčním centru. 

Únor v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. Klubáč je možné navštívit vždy v úterý od 17 do 18 hodin.

Klubáč v únoru 2020

4. února - Klubáč s knihou: „Včelí úl“ (autorka: Jitka Petřeková) Po delší době je tu hodně tvořivý Klubáč. Děti, slyšely jste někdy o včelím ubrousku? Jde o ekologickou náhradu potravinářské fólie - voskované bavlněné ubrousky. Vyrobíme si je z odstřižků látek, za které děkujeme firmě LUKO, a ze včelího vosku.

18. února - Klubáč s knihou: „Dračí polévka“ (autorka: Alena Ježková) V rámci února by do kostelecké knihovny měl zavítat projekt LiStOVáNí, tedy cyklus scénických čtení Lukáše Hejlíka a jeho přátel. Moc se na brněnské herce, kteří zajímavým a přitom jednoduchým způsobem poutají pozornost ke knihám, těšíme. V Klubáči si takto zkusíme na vlastní pěst pohrát s knihou Dračí polévka. 

25. února - Klubáč s knihou: „Ukolébavky“ (autor: Robin Král) Prostřednictvím textů Robina Krále si připomeneme současnou českou poezii.  Knížka ukolébavek je určena jak dětem, tak i dospělým. Všem, kteří rádi čtou, prohlížejí si i poslouchají. Zároveň si zkusíme složit vlastní básničky po vzoru paní Jitky Fikrové /pisu.si. Nechte se příjemně překvapit.

Přijďte všichni, koho zvolené téma zaujme, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie. 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit.Hráči se sejdou ve čtvrtek 6. a 20. února 2020. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů.

 Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!(Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

3. února – Krkonoše méně známé – beseda s paní Janou Kejzlarovou a panem Oldřichem Nermutěm o fotografování v krásném prostředí hor a podhůří Krkonoš, které rádi navštěvují. Besedou bude zahájena další výstava fotografií v multifunkčním centru knihovny.

10. února – Ze zámeckých kuchyní, spižíren a sklepů – nahlédnutí do zámecké gastronomie a stolničení na šlechtických sídlech do časů renesance do doby před 1. světovou válkou zprostředkuje pan Milan Záliš.

17. února  -  Madeira – ostrov věčného jara – filmové cestování s paní Jarmilou Olivovou. 

24. února – Cestování a zdraví – další beseda s oblíbenou cestovatelkou a léčitelkou paní Terezou Mičkovou, tentokrát nazvaná K pramenům Gangy.

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

Setkávání s Katkou Jirouškovou a jejími hosty

Na téma Cesta vnitřní královny vystoupí Kateřina Sedmiková.                                 

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec - čtvrtek 6. února 2020 – začátek v 17 hodin. 

Parapsychologie a vědecké výzkumy současnosti

Další přednáška pana Bohuslava Větrovského, přírodního léčitele a znalce díla Břetislava Kafky. Téma bylo zvoleno na základě výběru čtenářů a návštěvníků knihovny.

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec - čtvrtek 27. února 2020 – začátek v 17 hodin – vstupné 50,- Kč. 

Základy Montessori pedagogiky

Přijďte se seznámit se základy pedagogiky geniální lékařky, filozofky a antropoložky, ale především výborné pozorovatelky, Dr. Marie Montessori. Její dílo dlouhodobě vzbuzuje obdiv i skepsi. MUDr. Marie Svobodová nabídne současný pohled i prožitek z montessori pomůcek. Druhý díl tematické přednášky bude uveden v březnu 2020.

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec - pátek 28. února 2020 – začátek v 16 hodin

 Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

 Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec - čtvrtek 13. února 2020 od 18.00 do 19.00 hodin - příspěvek: 100,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste: Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák.

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec - pátek 21. února 2020, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy probíhají opět každé úterý v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky - od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivé lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na tel. 605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz  web: www.pohlazeninavysluni.cz . 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

– v úterý 4. února 2020 od 9 do 10 hodin. 

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„K zachování mládí má šanci každý dospělý člověk. Dospělost však ještě není vyspělostí. Jen vyspělý duch se dokáže soustředit na zvelebování svého rozumu a posilování vůle – základních předpokladů udržení mládí. Uvedeným způsobem je totiž duchovní dění neustále udržováno v pohybu a nezbytné přirozené aktivitě. Kdo dokáže myslet na své budoucí činy, plánovat svůj duchovní i hmotný rozvoj, překonávat životní překážky a plodit velké myšlenky – nemůže zestárnout.                                                                                Kultura rozumu a vůle str. 155

                                               

Informace pro čtenáře:

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. Samozřejmě je možné si knihy vypůjčit.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec ve Lhotě za Červeným Kostelcem, Olešnici a Bohdašíně nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů.
Knihovní služby jsou pro vás zajištěny rovněž v obecních knihovnách v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. 

 

Zveme vás do knihovny: leden 2020

Výstava ve vstupním prostoru knihovny – Zima

Výstavu připravila učitelka výtvarné výchovy na 2. stupni ZŠ Červený Kostelec paní Mgr. Michaela Syrovátková se svými žáky a bude vás vítat při návštěvě knihovny od prosince 2019.

Výstava v multifunkčním centru 
Markéta Zlesáková – Obrazy

Autorka, absolventka Akademie výtvarných umění v Praze se věnuje volné malbě. V její tvorbě se objevuje vše, co člověka intenzívně obklopuje, včetně vzájemného propojení a blízkosti života a smrti v přírodě. Impuls ke zpracování tohoto tématu získala hlavně v tropech na Novém Zélandu a v Tongánském království, kde nějaký čas pobývala. 

Výstava je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny a v době pořádání programů v multifunkčním centru.

Leden v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V pátky 3. a 31. ledna 2020 budou prázdniny, dětské oddělení bude otevřeno od 9:00 do 15:00.

Klubáč v lednu 2020

7. ledna Klubáč s knihou: „Máme kostru ve skříni“ (výbor sestavil Ondřej Müller)
Není strach jako strach, některý je dobrý, jiný naopak. Strašidlům se můžeš smát nebo se s nimi – jako v téhle knížce – krásně bát. Výbor strašidelných veršů pro statečné děti vám může pomoci při výběru básní pro školní recitační soutěže.

14. ledna Klubáč s knihou: „Já, štěně“ (autorka: Lenka Rožnovská) Společně si přečteme drobnou dětskou knížku Lenky Rožnovské, na základě které si budeme povídat o vašich zvířecích mazlíčcích a vyrobíme si roztomilou papírovou loutku štěňátka. 

21. ledna Klubáč s knihou: „Usnula jsem“ (autor: Tomáš Holeček) Po velkém úspěchu strašidelného Klubáče je tu znovu poněkud záhrobní téma. Malá Miroslava usnula na hrobě. Taková hrůza! Bude sloužit zlé Doně Josefíně a její kočce? Zůstane navěky uvězněná v podzemí? 

28. ledna Klubáč s knihou: „1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo“ (autorka: Vendula Borůvková) Pro poslední lednový Klubáč jsem zvolila dobrodružnou knihu plnou historických reálií, která loni získala nejvyšší ocenění v soutěži Magnesia Litera. Vypráví dějiny vzniku Československa pohledem různých lidí a dětí. 

Přijďte všichni, koho zvolené téma zaujme, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie.

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit.

Hráči se v prosinci sejdou ve čtvrtek 9. a 23. ledna 2020. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné a pořizována fotodokumentace.)

6. ledna – Přejeme si do nového roku vše dobré. První novoroční Pohoda s povídáním, plánováním a vzpomínáním. 

13. ledna – Malebné Pošumaví – beseda o cestování s panem Zdeňkem Nývltem, samozřejmě doplněná filmem. 

20. ledna – Smírčí kříže v Kladském pomezí a jejich příběhy – o svých nových objevech v našem regionu a další knížce přijde povídat pan Jiří Chaloupka.

27. ledna – Život v našem městě očima starosty – beseda s  panem Ing. Rostislavem Petrákem o všem, co vás zajímá.

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

Setkávání s Katkou Jirouškovou a jejími hosty

Na téma Společenská úloha ženství vystoupí paní Libuše Šolcová.

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 9. ledna 2020 – začátek v 17 hodin. 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 16. ledna 2020 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 100,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák. 

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 31. ledna 2020, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy. Od 21. ledna 2020 probíhají opět každé úterý v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky - od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivé lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na tel. 605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz , web: www.pohlazeninavysluni.cz . 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 7. ledna 2020 od 9 do 10 hodin.

 

Zveme vás do knihovny: listopad 2019

Zveme vás do knihovny:

Výstava ve vstupním prostoru knihovny

nazvaná Soutisky barev je tvořena vícebarevnými linoryty s tématikou přírody, tisky z hloubky a malbami temperou. Dále zde uvidíte zátiší s tématikou svátků jara, expresívní portréty a parafráze obrazů s doprovodnými texty. Expozici vytvořili žáci červenokostelecké ZUŠ pod vedením učitelek Radky Giuliano Šimkové a Pavly Kejzlarové.

 

Výstava v multifunkčním centru

Markéta Zlesáková – Obrazy

Autorka, absolventka Akademie výtvarných umění v Praze se věnuje volné malbě. V její tvorbě se objevuje vše, co člověka intenzívně obklopuje, včetně vzájemného propojení a blízkosti života a smrti v přírodě. Impuls ke zpracování tohoto tématu získala hlavně v tropech na Novém Zélandu a v Tongánském království, kde nějaký čas pobývala. 

Výstava je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny a v době pořádání programů v multifunkčním centru.

Listopad v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin.

Klubáč v listopadu 2019

5. listopadu Klubáč s knihou: „Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky“ (Ulf Palmenfelt)  Dušičkový čas, brzké stmívání a dlouhé večery přímo vybízí k vyprávění strašidelných příběhů, při kterých často i tuhne krev v žilách. Kdo se nebojí, může přijít do knihovny. Budeme si číst za svitu baterky z knížky, která je určena čtenářům starším deseti let.

12. listopadu Klubáč s knihou: „Malý vědec“ (Tomislav Senćanski) V Klubáči prozkoumáme knihu Malý vědec, jež ukrývá 240 experimentů, které můžete provádět i doma a je určena dětem ve věku 8-12 let. Společně si pak z papíru vyrobíme vodní růže, které nám na hladině – pokud se vše podaří – samy rozkvetou.

19. listopadu Klubáč s knihou: „Jak maminka vyprávěla o 20. století“ (Michaela Vetešková) Prostřednictvím knížky rozhlasové reportérky Michaely Veteškové se zkusíme ohlédnout v čase a představit si, jak některé věci fungovaly v minulém století. Připomeneme si i 30. výročí „sametové revoluce“.

26. listopadu Klubáč s knihou: „Mozkohrátky“ (Jana Vejsadová) Paměť je třeba trénovat v každém věku. V Klubáči zkusíme potrénovat tu krátkodobou. Jakým způsobem a co nejrychleji si zapamatovat zcela nové dvojice slov? Metoda, kterou vyzkoušíme, se vám bude jistě hodit ve škole...

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit.

Hráči se v říjnu sejdou ve čtvrtek 7. a 21. listopadu 2019. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů. 

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

4. listopadu - Malebné Pošumaví – cestopisný film z dílny pana Zdeňka Nývlta spojený s besedou.

11. listopadu – Zahájení výstavy Obrazy a beseda s jejich autorkou, paní Markétou Zlesákovou.

18. listopadu – Beseda s léčitelem, panem Janem Macháčkem na téma Anatomie emocí – reakce těla na emoční energie.

25. listopadu – Láskobraní – beseda s panem Vlastimilem Klepáčkem o jeho nové knize. 

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

Síla podvědomí, animální magnetismus a hypnóza

Přednáška pana Bohuslava Větrovského, přírodního léčitele a znalce díla Břetislava Kafky.

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec – čtvrtek 7. listopadu 2019 – začátek v 17 hodin – vstupné 50,- Kč. 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 22. listopadu 2019, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz  Relaxace probíhá vleže.

Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, deku nebo spací pytel a polštářek.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky probíhají opět každé úterý od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivé lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na tel. 605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz , web: www.pohlazeninavysluni.cz .

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 5. listopadu 2019 od 9 do 10 hodin.

 

Zveme vás do knihovny: září 2019

Zveme vás do knihovny:

Výstava ve vstupním prostoru knihovny

nazvaná Soutisky barev je tvořena vícebarevnými linoryty s tématikou přírody, tisky z hloubky a malbami temperou. Dále zde uvidíte zátiší s tématikou svátků jara, expresívní portréty a parafráze obrazů s doprovodnými texty. Expozici vytvořili žáci červenokostelecké ZUŠ pod vedením učitelek Radky Giuliano Šimkové a Pavly Kejzlarové. 

Výstava v multifunkčním centru

Knihovny Břetislava Kafky ve 3. poschodí představí autorské fotografie Ally Svejkovské a manželů Jarmily a Vlastislava Balcarových jako další ze série výstav regionálních autorů.  

Výstava je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny a v době pořádání programů v multifunkčním centru.

Září v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin.

Klubáč v září 2019

24. září - Klubáč s knihou: Překlep a Škraloup (Tomáš Končinský a Barbora Klárová) První Klubáč nového školního roku nás nenechá na pochybách, že čas je i vidět. Prostřednictvím skřítků entropíků se vše na světě mění a stárne... V Klubáči uvidíme, jak knihu Překlep a Škraloup prostřednictvím scénického čtení představily děti z jaroměřského souboru Popcorn (ZUŠ F. A. Šporka pod vedením J. Holasové). Zároveň se zkusíme i my motivovat projektem Čtenář na jevišti.
Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hráči se po prázdninách poprvé sejdou v říjnu. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů. 

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

16. září – Zahájení nové výstavy fotografií a beseda s jejich autory Allou Svejkovskou, Jarmilou Balcarovou a Vlastislavem Balcarem.

23. záříCesta z města – příběh Jany Vanišové, která objevuje krásy našeho kraje.

30. září – Sýrie, Svatá Země, Egypt – povídání o cestování s panem Josefem Petrášem doplněné promítáním.

Nenechte si ujít další programy v knihovně: 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

 

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá

Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 20. září 2019, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz Relaxace probíhá vleže. Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, 

deku nebo spací pytel a polštářek.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky budou zahájeny 24. září 2019, a to opět každé úterý od 17.00 hod. pro začátečníky

a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivé lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na tel. 605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz , web: www.pohlazeninavysluni.cz .

 

 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 3. září 2019 od 9 do 10 hodin.

 

Zveme vás do knihovny: červen 2019

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. A nejen do knihovny, ale také do nějaké zajímavé knihy. Možná jste si vy, kdo moje knižní nabídky čtete, všimli, že se nesnažím nabízet zajímavé romány ani detektivky, ale spíše se snažím informovat o knihách, které mohou napovědět způsob řešení některých problémů, které nám rozbouřená doba přináší, seznámit vás s autory, kteří mohou poradit. Dnes jsem se rozhodla seznámit vás s knihou Kurvítka v hlavě s podtitulem Proč i chytří lidé jednají hloupě. Vydalo nakladatelství TAXUS International, s. r. o., Praha 2018. Autorem je Ivo Toman, kterého mnozí znají spíše podle Touretteova syndromu, kterým tento vzácný muž trpí. Možná i proto z jeho knihy dýchá láska k lidem a životu, humor, se kterým se zabývá chováním lidí, úlohou mozku a jeho vlivem na konečné rozhodnutí člověka při řešení problémů, učení a cítění. Pokud vás tedy zajímá, jak funguje intuice, priming a prokrastinace, co je to zkreslení v čase, jak fungují nákupní kurvítka a kurvítka mezilidských vztahů, co snižuje sebeovládání a proč si mylně myslíme, že nám technika a internet pomáhají ve vzdělání, určitě nahlédněte do této knihy, případně do některé z mnoha knih tohoto autora, anebo i na jeho stránky www.IvoToman.cz . Závěrem cituji jeho odpověď na otázku, jak se vyrovnává se svým handicapem: „Nemocný člověk si musí najít práci, při které zapomene, že má nějaký handicap. Musí se dostat do stavu proudění. Myšlenky se valí jedním směrem a tehdy zapomíná na okolní svět včetně starostí. Musí se při tom ale zaměřit na vnější svět, ne na ten vnitřní. Jinak se brzy dostane do psychických problémů, protože budování vnitřních světů znamená jen útěk z reality.“

Zveme vás do knihovny:

Soutisky barev

Výstava ve vstupním prostoru knihovny nazvaná Soutisky barev je tvořena vícebarevnými linoryty s tématikou přírody, tisky z hloubky a malbami temperou. Dále zde uvidíte zátiší s tématikou svátků jara, expresívní portréty a parafráze obrazů s doprovodnými texty. Expozici vytvořili žáci červenokostelecké ZUŠ pod vedením učitelek Radky Giuliano Šimkové a Pavly Kejzlarové.

Fotografie Petra Voldána a obrazy Nadi Voldánové 

Výstava v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky ve 3. poschodí. Fotografie mapují novinářské cesty P. Voldána – Čukotku, Moskvu, Afganistán, Mongolsko a kresby N. Voldánové suchým pastelem nám odhalí křehký svět stromů, černobílých variací a tanečnic. Výstava je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny a v době pořádání programů v multifunkčním centru. 

Červen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!! 

Klubáč se v červnu nekoná,

děti se ve svém oblíbeném klubu sejdou opět v závěru září 2019. 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. V období červen až září se hráči nesejdou.  Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.) 

3. června – Katar – beseda s paní Dagmar Hanušovou doplněná promítáním filmu.

10. června – beseda s léčitelem Janem Macháčkem na téma Energie těla, příčina bloků

                    a jejich odstranění doplněná ukázkou automatické kresby.  

17. června – Předprázdninové Povídání v Pohodě s promítáním zajímavostí.

24. června -  Pohodová vycházka zakončená povídáním v restauraci. Sraz před knihovnou   

                     v 15 hod.                                                   

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 21. června 2019, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Relaxace probíhá vleže. Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, deku

nebo spací pytel a polštářek.

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 13. června 2019 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 100,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky budou zahájeny 24. září 2019 a budou opět každé úterý od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

– v úterý 4. června 2019 od 9 do 10 hodin.

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky: „Kdo je povolán k výchově dítěte, musí chápat dětskou osobnost v jednotě ducha a těla. Rodiče se nesmějí omezit jen na zajištění hmotného blahobytu, ale musejí pokračovat ve výchově dále k rozvoji inteligence, charakteru a utajených přirozených tvůrčích sil dítěte.“                                                         Kultura rozumu a vůle, str. 221                                                                       Informace pro čtenáře:

Děkujeme čtenářům za jejich pochopení v době od 27. května do 1. června 2019 včetně, kdy byla knihovna v souvislosti s provedením pravidelné zákonem uložené revize knihovního fondu uzavřena. Upomínky, které došly do knihovny v této době, byly čtenářům prominuty.
Knihovna Břetislava Kafky upravila od 1. ledna 2019 ceník placených služeb takto:
registrační poplatek dospělí 170,- Kč/rok (doposud 130,- Kč), registrační poplatek děti 70,- Kč/rok (doposud 50,- Kč). Důchodci nad 70 let věku 70,- Kč/rok (nemění se).

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec ve Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů.
Pobočka v Bohdašíně v současné době prochází rekonstrukcí, služby čtenářům poskytuje knihovna v Červeném Kostelci.
Knihovní služby jsou pro vás zajištěny rovněž v obecních knihovnách spadajících pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz.
                                                    

Příjemné zážitky při četbě i v jarní přírodě vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny: květen 2019

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. A tak jako vždy, učiním tak slovy na několika řádcích. Jistě si teď říkáte – proč je zdůrazňováno slovo, které je tak samozřejmé, které slouží od nepaměti k dorozumění mezi lidmi, kterým vyjadřujeme své city, pocity i prožitky. A možná se budete divit, ale slovo není tak obyčejné, jak se zdá. Slovem vyjádříme vše pozitivní, ale také negativní. Obrázek je také formou sdělení, dokáže mnohé, ale psané slovo je věčné, vévodí knihám, aby se staly nesmrtelné. Naši předkové věděli, co dělají, když zušlechťovali mluvenou i psanou řeč. My už tak uvědomělí nejsme. Bohužel. A tak se stane, že slovo je považováno za něco, co je obyčejné a není třeba mu věnovat pozornost, je možné ho komolit a nevnímat jeho pravý význam. Jde to až tak daleko, že děti sice čtou, ale mnohé netuší, co slova znamenají. Že to není možné? Budete se divit, ale je. A pro ty z vás, koho tento problém zaujal, mám nabídku jedné knihy, která se jím zabývá. Kniha Patricie Evans s titulem Jedovatá slova a podtitulem Jak rozpoznat verbální násilí a jak na ně reagovat se stala světovým bestsellerem. Přináší nám poučení o tom, zda zacházíme se slovy s rozmyslem, anebo je využíváme ke svému prospěchu, či dokonce zneužíváme, abychom si vzájemně ničili sebevědomí. Co dokáže ve vztazích mezi lidmi zneužívání slov? Pokud se chcete přesvědčit, že je u vás slovo na správném místě, nahlédněte do knihy, jejíž autorka je mluvčí, konzultantka a zakladatelka Institutu mezilidské komunikace v USA. Možná zjistíte, že vám kniha může v mnohém poradit.

 Zveme vás do knihovny:

Výstava ve vstupním prostoru knihovny

nazvaná Soutisky barev je tvořena vícebarevnými linoryty s tématikou přírody, tisky z hloubky a malbami temperou. Dále zde uvidíte zátiší s tématikou svátků jara, expresívní portréty a parafráze obrazů s doprovodnými texty. Expozici vytvořili žáci červenokostelecké ZUŠ pod vedením učitelek Radky Giuliano Šimkové a Pavly Kejzlarové.

Výstava v multifunkčním centru

Knihovny Břetislava Kafky ve 3. poschodí na téma – Fotografie Petra Voldána a obrazy Nadi Voldánové. Fotografie mapují novinářské cesty P. Voldána – Čukotku, Moskvu, Afganistán, Mongolsko a kresby N. Voldánové suchým pastelem nám odhalí křehký svět stromů, černobílých variací a tanečnic. Výstava je přístupná ve výpůjčních hodinách knihovny a v době pořádání programů v multifunkčním centru.

Květen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

Důležité upozornění pro čtenáře Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec:

V týdnu od 27. května do 1. června 2019 včetně budou obě oddělení knihovny pro veřejnost uzavřena z důvodu provedení pravidelné zákonné revize knih. Prosíme čtenáře, aby tuto skutečnost vzali na vědomí a navštívili knihovnu před tímto termínem. Děkujeme za pochopení.

Klubáč v květnu 2019

7. května  - Klubáč s knihou: „Dlouhá cesta“ (autor: Petr Horáček) Máte svého sádrového trpaslíka? Přemýšleli jste někdy, co všechno už ve vaší zahradě viděl a zažil? A co kdyby se rozhodl, že chce vidět ze světa více věcí? V Klubáči si společně prožijeme jednu nádhernou obrázkovou knížku

14. května  - Klubáč s knihou: „Abeceda na útěku“ (autor: Pent Talvet) S knížkou, která má v podtitulu: Vzrušující aktivity pro začínající čtenáře, se pokusíme vypátrat, jaký narozeninový dárek je nejúžasnější na světě? Nová kniha z produkce nakladatelství Svojtka vybízí ke společnému čtení dospěláků a dětí.

21. května - Klubáč s časopisem Raketa (vydává nakladatelství Labyrint) Poslední Klubáč tohoto školního roku nás zavede do Zahrady příběhů.  Že nevíte, kterou myslím? Nechte se překvapit.  Zabavíme se díky nepřebernému množství nápadů a námětů z časopisu Raketa, který by se vám mohl hodit i v nadcházejícím létě. 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie! 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hráči se sejdou ve čtvrtek 9. a 23. května. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět! (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

6. května – beseda s  paní Janou Kejzlarovou a panem Oldřichem Nermutěm na téma Naše toulky v loňském roce  - 4x Morava, 4x Čechy z cyklu Čechy krásné a Morava též, samozřejmě doplněná zajímavými fotografiemi.

13. května – Cestopisný film Třikrát z velehor z dílny pana Zdeňka Nývlta nás zavede na zajímavá místa v Pamíru, Alpách a Himálaji.

20. května – Historie kolem nás, aneb když se s historií setkáváme každý den, aniž to víme – beseda s historikem a regionálním badatelem panem Bc. Richardem Švandou.

27. května – Májové povídání v Pohodě na téma Květiny doma i v přírodě

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

30. května – další díl Setkávání s Katkou Jirouškovou – tentokrát na téma Nanotechnologie a zdraví. Jako hosté vystoupí pan MUDr. Libor Kapitán a jeho manželka Dana. Multifunkční centrum knihovny – 17 hodin – vstupné dobrovolné. 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 9. května 2019 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 100,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste: Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky byly ukončeny a podzimní lekce budou zahájeny 24. září 2019 a budou opět každé úterý od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivá lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

– v úterý 7. května 2019 od 9 do 10 hodin.

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

 „Všechny děti je nutno vést k samostatné práci, tvořivosti, vynalézavosti a obratnosti. V plné míře je třeba využít jejich zvídavosti a touhy po uplatnění. Vychovatel musí najít čas k prohlubování, opakování a rozšiřování jejich vědomostí. Nízká rozumová schopnost, nesoustředěnost a projevy únavy jsou častými projevy nedokonale vychovávané mládeže.“                                                                                          Kultura rozumu a vůle, str. 225                                                                                               

Informace pro čtenáře:

Upozorňujeme čtenáře, že v době od 27. května do 1. června 2019 včetně bude knihovna v souvislosti s provedením pravidelné zákonem uložené revize knihovního fondu uzavřena. Žádáme čtenáře, aby si knihy vypůjčili před tímto termínem. Děkujeme za pochopení a těšíme se na shledanou. 
Knihovna Břetislava Kafky upravila od 1. ledna 2019 ceník placených služeb takto: registrační poplatek dospělí 170,- Kč/rok (doposud 130,- Kč), registrační poplatek děti 70,- Kč/rok (doposud 50,- Kč). Důchodci nad 70 let věku 70,- Kč/rok (nemění se).

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec ve Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů.
Pobočka v Bohdašíně v současné době prochází rekonstrukcí, služby čtenářům poskytuje knihovna v Červeném Kostelci.
Knihovní služby jsou pro vás zajištěny rovněž v obecních knihovnách spadajících pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz.
                                                   

Příjemné zážitky při četbě i v jarní přírodě vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

Zveme vás do knihovny: březen 2019

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. Tentokrát jsem nesáhla po knihách, ale protože jsem často tázána, co je to celostní muzikoterapie, kterou je možné navštívit u nás v knihovně, ráda bych se dnes alespoň stručně věnovala tomuto pojmu. Jde o unikátní českou metodu, jejímž autorem je PaedDr. Lubomír Holzer, muzikoterapeut, umělec a speciální pedagog, metodě se věnuje přes dvacet šest let. Celostní muzikoterapie, kterou vyučuje na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, pracuje v oboru přírodních zákonů projevem akustických přirozeně laděných hudebních nástrojů a je dlouhodobě akreditována MŠMT. Vliv na člověka je komplexní – působí na fyzickou, psychickou, emoční, sociální, energetickou, duševní a duchovní složku lidského bytí. V dnešní uspěchané době přináší účastníkům příjemný stav relaxace s postupným odezněním emočních, psychických i tělesných tenzí a spazmů. U běžné populace je vhodná jako prevence syndromu vyhoření nebo podpora při zvládání zátěžových a stresových situací. Významné je působení i na děti a dospělé s mentálním postižením, autismem a dalšími fyzickými i psychickými problémy, neboť jde o univerzální terapeutický prostředek bez známých kontraindikací. Obě terapeutky, které působí v Knihovně Břetislava Kafky, jsou absolventky olomoucké fakulty. A věřte, že kromě léčivých vibrací přírodně laděných nástrojů a lidského hlasu vám přinesou neobyčejný zážitek.

Zveme vás do knihovny:

Výstava ve vstupním prostoru knihovny – je inspirovaná pověstmi a poudačkami z našeho regionu, zejména vloni vydanou knížkou Pohádky a poudačky z Hadařova. Je možné nahlédnout do několika textů, podívat se i na obálky dalších knížek, které pověsti obsahují a při té příležitosti navštívit regionální fond knihovny. Jsou tam zajímavé věci.

Březen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

 Klubáč v březnu 2019

12. března - Klubáč s knihou: „Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzel“
Nejen fanouškům Harryho Pottera je určen Klubáč, který se bude věnovat kouzlení, kouzelníkům a různým výjimečným schopnostem lidí i věcí. Přijďte si poslechnout, proč jsou spojované čarodějnice s kovovým kotlíkem, a třeba i zkusit vytvořit mnoholičný lektvar.

19. března - Klubáč s knihou: „Adam a koleno“ (autor: Dagmar Urbánková)
Nevšední knížka, kterou nakladatelství Baobab poprvé vydalo už v roce 2007, nechá děti rozehrát jejich vlastní hru s fantazií. Může pod roztrženými kalhotami vařit paní Kolínková rajskou polévku? Ale pozor, je horká. Musíme ji pofoukat. Přijďte si pohrát se slovy i těstovinami.

26. března - Klubáč s knihou: „Banán“ (autorka: Anna Novotná)
Obrázková knížka o cestě Bruna Banána z domovského tropického ráje lodí do Hamburku, kamionem do českého obchodu a následně do svačiny jednoho kluka má vést k zamyšlení nad běžnými okamžiky našich dní. Jak příběh skončí, si budeme moci rozhodnout sami za sebe. A doufám, že se shodneme na volbě, se kterou by souhlasil i Bruno.

 Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

Noc s Andersenem 29. března 2019

V Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec se uskuteční další ročník již tradičního čtenářského svátku nazvaného Noc s Andersenem. hodinKnihovna bude proto v tento den v oddělení pro mládež otevřena pouze do 15 hodin. Děkujeme za pochopení.

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hráči se sejdou ve čtvrtek 14. a 28. března. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 12. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

(Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

4. března – Kirgizstán – beseda s paní Jarmilou Olivovou doplněná filmem.

11. března – Rodina knížat Schaumburg – Lippe – první díl historie známé rodiny v podání pana Milana Záliše.

18. března – filmový cestopis pana Zdeňka Nývlta, tentokrát na téma Přírodní krásy a památky Slovenska

25. března - Povídání v Pohodě – mimo jiná zajímavá témata vzpomeneme i na začátky Pohody s Mílou Havlovou. 

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

 Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

 Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 22. března 2019, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Relaxace probíhá vleže. Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, deku nebo spací pytel a polštářek.

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 7. března 2019 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 100,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,
akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky pokračují každé úterý od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 hod. pro pokročilé.  Jednotlivá lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz
 
Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 5. března 2019 od 9 do 10 hodin.

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Člověk jako jediný živoucí živočich je obdařen duší, jejíž součástí je rozum a vůle. Obě složky jsou však v duši uloženy v potenciálním stavu – jsou připravené k probuzení aktivizaci – výchovou a vzděláváním. Ponechá-li člověk schopnost rozumu v neprobuzeném stavu, pak se podobá zvířeti.“                             Kultura rozumu a vůle, str. 120

Informace pro čtenáře:

Knihovna Břetislava Kafky upravila od 1. ledna 2019 ceník placených služeb takto:
registrační poplatek dospělí 170,- Kč/rok (doposud 130,- Kč), registrační poplatek děti 70,- Kč/rok (doposud 50,- Kč). Důchodci nad 70 let věku 70,- Kč/rok (nemění se).

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec ve Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů.
Pobočka v Bohdašíně v současné době prochází rekonstrukcí, služby čtenářům poskytuje knihovna v Červeném Kostelci.
Knihovní služby jsou pro vás zajištěny rovněž v obecních knihovnách spadajících pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz.                                                   

Příjemné zážitky při četbě i programech v knihovně vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny: únor 2019

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. Tentokrát jsem sáhla po knihách, které spojuje jedno velmi aktuální téma. Vlastně je to téma, které je závažné pro všechny, mohlo by se zdát obyčejné, ale není. Jde o významnou součást nás, našich těl i životů, životadárná součást naší planety. Ano, zajisté víte, že je to voda. V našem knihovním fondu se mi nabídly hned tři velmi zajímavé tituly. První z nich, od Zdeňka Hrkala s prostým titulem Voda, vyšel v nakladatelství Mladá fronta. Jde vskutku o strhující vyprávění, pokračování autorovy knihy O lidech a vodě. Kniha je přes vážnost problémů s vodou, jak se nám dnes jeví, knihou optimistickou s pohledem do historie vody v různých částech světa. A nejen to, kniha vám ukáže vodu jako strategickou surovinu, jako symbol života, který však může roznášet smrt, vodu pro krásu i energii. Kniha čtivá, zajímavá a velmi poučná. A teď ještě další dva slíbené tituly. Voda může sloužit jako cesta. S tím vás seznámí Zdeněk Lyčka v drobné, ale o to zajímavější knížce nazvané Na kajaku z Prahy do Severního moře. Autor si tak v roce 2014 splnil sen z mládí a nebezpečnou cestu po šestnácti dnech ukončil u majáku Kugelbake v Severním moři. Vydalo nakladatelství Argo. Nakonec ještě bonbonek na dortík. Třetí kniha je od našeho krajana, náchodského občana Mirka Bráta, vyšla v nakladatelství Naše vojsko, s.r.o. pod titulem Pontos zápisky z vodní říše a zavede nás pod mořskou i sladkovodní hladinu, kde bůh vnitřního moře Pontos vládne. Kniha je zajímavá, doplněná spoustou krásných fotografií a opravdu stojí za to do ní nahlédnout.

 

Zveme vás do knihovny:

Výstava ve vstupním prostoru knihovny – je inspirovaná pověstmi a poudačkami z našeho regionu, zejména nově vydanou knížkou, kterou vydalo Městské kulturní středisko Červený Kostelec před Vánocemi 2018. Je možné nahlédnout do několika textů, podívat se i na obálky dalších knížek, které pověsti obsahují a při té příležitosti navštívit regionální fond Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec a vybrat si něco z tohoto fondu.

Únor v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

 Klubáč v únoru 2019

5. února Klubáč s knihou: „Hromnice“ (autorka: Eva Prchalová) Dobrodružná knížka, jejíž rukopis vyhrál v roce 2009 v literární soutěži nakladatelství Albatros, nás propojí se světem jedné holčičky, která si hrozně ráda vymýšlí příběhy. Jednoho dne se rozhodne změnit sen ve skutečnost a díky tomuto odvážnému rozhodnutí zažije opravdový strach, ale nakonec i radost a štěstí. 

19. února Klubáč s knihou: „O Květušce a tesaříkovi“ (autorka: Jitka Vítová) Zvolená knížka má podtitul prázdniny v hmyzí říši a zavede děti do světa brouků, motýlů a borůvčí, zkrátka tam, kam běžně naše oči neostří. Její autorka, rodačka z Trutnova, tento svět dobře zná a nechá do něj děti prostřednictvím malého děvčátka nahlédnout.

26. února Klubáč s knihou: „Velká kniha pokusů“ (autor: Kamil Klepač) Po roce opět prožijeme jeden z Klubáčů s paní Monikou Smolovou a nejrůznějšími pokusy pro děti.
Přijďte se naladit na domácí pokusy, které nemusí být nutně destruktivní ani špinivé a při nichž se dozvíte i nějakou tu zajímavost o světě, ve kterém žijeme.

 Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že "důležitější než vědění je fantazie"!

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hráči se sejdou ve čtvrtek 7. a 21 února. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání. 

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

(Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

4. únoraTurecko – krása orientu - filmový cestopis pana Zdeňka Nývlta, tentokrát s překvapením.

11. února – Beseda s iridoložkou, paní Terezou Mičkovou o tom, jak zvládnout zimní období ve zdraví a Jak se připravit na jarní očistu.  

18. února – Beseda s velitelem Městské policie Červený Kostelec panem Michalem Škodou O bezpečnosti v našem městě z pohledu a zákonných oprávnění Městské policie. 

25. únoraPovídání v Pohodě

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 22. února 2019, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Relaxace probíhá vleže. Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, deku nebo spací pytel a polštářek.

 

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 14. února 2019 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 100,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste: Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky pokračují každé úterý od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 pro pokročilé.  Jednotlivá lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz

 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 5. února 2019 od 9 do 10 hodin.

 

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky: „Poznání, přesvědčení a intuice jsou schopny člověka ochránit před chybami a omyly.“                                                                                                         Kultura rozumu a vůle str. 238                                                                         

Informace pro čtenáře:

Knihovna Břetislava Kafky upravuje od 1. ledna 2018 ceník placených služeb takto:
registrační poplatek dospělí 170,- Kč/rok (doposud 130,- Kč), registrační poplatek děti 70,- Kč/rok (doposud 50,- Kč). Důchodci nad 70 let věku 70,- Kč/rok (nemění se).

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů.
Knihovní služby jsou pro vás zajištěny rovněž v obecních knihovnách spadajících pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz.                                                  

Příjemné zážitky zimní i knižní vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

Zveme vás do knihovny: leden 2019

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. Začínáme další rok, tentokrát už je to devatenáctý v pořadí v novém tisíciletí. A začínáme ho každý po svém, se svými sny, plány, anebo také jen tak, co život přinese. Ať už je to tak či tak, všichni si přejeme zdraví, to je zásadní a nikdo z nás si nepřeje problémy a už vůbec ne takové, které si přivodíme sami sobě. A tak jsem na start letošního roku položila knihu, která mě právě k této příležitosti zaujala. Autor Dušan Kadlec je zakladatel jednoho z nejinspirativnějších slovenských blogů a sám o sobě říká: „Jsem bloger, vizionář a nevyléčitelný milovník života. Jsem člověk, který v sobě našel sílu změnit svůj život a dokázal, že i obyčejný člověk se může stát neobyčejným. Každý měsíc inspiruji desetitisíce lidí k tomu, aby ze svého života vytěžili maximum a začali žít svůj nejlepší život…Podle sebe a na plné pecky.“ Kniha má titul 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život… a jak s tím přestat, vydal ji autor, od roku 2018 již ve druhém vydání, a na obálce zlatě svítí známka, která oznamuje, že jde o bestseller. Co více ještě říci, když je toho tolik, co by stálo za zmínku. Nabízí se hodně zajímavých výroků slavných lidí, které jsou v Kadlecově knize uvedeny. Ale já jsem vám spolu s přáním zdraví a spokojenosti s životem v našem krásném kraji vybrala z knihy jeden citát, jehož autor je neznámý: „Problémy jsou jako pračky, pokroutí nás, roztočí nás, omlátí nás a nakonec nás vyždímají. Avšak ven vyjdeme čistší, zářivější a lepší než předtím.“ Tak hodně štěstí a žádné komplikace v roce 2019.

Zveme vás do knihovny:

Výstava ve vstupním prostoru knihovny – je inspirovaná pověstmi a poudačkami z našeho regionu, zejména nově vydanou knížkou, kterou vydalo Městské kulturní středisko Č. Kostelec před Vánocemi 2018. Je možné nahlédnout do několika textů, podívat se i na obálky dalších knížek, které pověsti obsahují a při té příležitosti navštívit regionální fond Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec a vybrat si něco z tohoto fondu pro dlouhé zimní večery.

Výstava v multifunkčním centru ve 3. poschodí knihovny

Příroda očima Jiřího Víta

Autor fotografií nám ukáže přírodu, která je zajímavá a nádherná pro toho, kdo jí prochází s očima otevřenýma, beze spěchu a tiše. Potom uvidí zázraky. Výstavu můžete vidět v provozních hodinách knihovny a při programech konaných v multifunkčním centru až do konce ledna 2019.

Leden v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

Klubáč v lednu 2019

8. ledna Klubáč s knihou: „Devatero pohádek“ (autor: Karel Čapek) Devátého ledna uplyne 129 let od narození pana spisovatele Karla Čapka. Pojďme si ho připomenout prostřednictvím jeho pohádkové tvorby pro děti, která je bytostně spjatá s prostředím Jestřebích hor. Zkusíme si navodit atmosféru vyprávění hronovské babičky Heleny. 

15. ledna Klubáč s knihou: „Moudré pohádky vesmírných skřítků“ (autorka: Anna Birke Semeráková) V půli ledna nás potěší v Klubáči svou návštěvou paní Birke Semeráková se svou pohádkovou knihou, v níž se zrcadlí její pohled na svět okolo nás. V rámci setkání s ní máme slíbenou možnost zahrát si na dovezené speciální bubny.

22. ledna Klubáč s knihou: „Bratři v poli“ (autorka: Jana Šrámková) Mimořádná knížka Jany Šrámkové, loni dokonce nominovaná na výroční cenu Magnesia Litera, nám zprostředkuje úskalí přátelství dvou zvířecích kamarádů, hraboše Dageše a sysla Mapíka.
Příběh pak doplníme vyprávěním reálných zvířátek ze záchranné stanice živočichů Plzeň. 

29. ledna Klubáč s knihou: „Slyšíš, jak mluví stromy?“ (autor: Peter Wohlleben) Německý lesník Peter Wohlleben, který je známý svými knihami pro dospělé, napsal i jednu pro děti. Má podtitul: Co všechno můžeš objevit v lese? Jejím prostřednictvím chce dětem přiblížit mimořádně spletitý ekosystém, jakým je les. Až si v létě lehnete na paseku v lese, budete kromě vůně mechu a pryskyřice nebo ševelení v korunách stromů schopni vnímat také daleko víc souvislostí.

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé - pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hráči se sejdou ve čtvrtek 10. a 24. ledna. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.)

7. ledna – Nový rok v Pohodě – pohodová předsevzetí pro rok 2019

14. ledna – Indie – cesta k oblakům – povídání paní Ilony Krunčíkové s promítáním

21. ledna – Mediální gramotnost není zbytečnost – program připravený pro knihovny v menších městech, partnerem jsou lektoři projektu Zvol si info.

28. ledna – Veď mě dál, cesto má… O cestách česko-polským příhraničím přijde besedovat a promítat paní Marcela Krčálová.

Nenechte si ujít další programy v knihovně:

Setkávání s Katkou Jirouškovou

Tentokrát na téma Otázky a odpovědi

Multifunkční centrum ve 3. poschodí Knihovny Břetislava Kafky

Středa 30. ledna 2019, začátek v 17 hodin, vstupné dobrovolné. 

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 25. ledna 2019, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Relaxace probíhá vleže. Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, deku

nebo spací pytel a polštářek. 

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 10. ledna 2019 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 100,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste: Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu. 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky budou zahájeny v úterý 22. ledna 2019. Od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 pro pokročilé.  Jednotlivá lekce pouze po domluvě. 

Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz

 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

v úterý 8. ledna 2019 od 9 do 10 hodin.

 

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Sebepoznání posiluje lidského ducha a umožňuje mu správně se orientovat v otázkách dobra a  zla."                                                                                                                                                   Kultura rozumu a vůle str. 262

                                                           

Informace pro čtenáře:

Knihovna Břetislava Kafky upravuje od 1. ledna 2018 ceník placených služeb takto:
registrační poplatek dospělí 170,- Kč/rok (doposud 130,- Kč), registrační poplatek děti 70,- Kč/rok (doposud 50,- Kč). Důchodci nad 70 let věku 70,- Kč/rok (nemění se).

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. V současnosti je rozebrán titul Svítání v duši Břetislava Kafky od Jaroslava Hofmana. Pokud se podaří získat dotisk, budeme čtenáře informovat.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na obecní knihovny spadající pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz. Pobočka ve Stolíně ukončila svoji činnost. Občany Stolína srdečně zveme do Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec.
                                                   

Štěstí, zdraví a vše dobré po celý rok 2019 vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny: prosinec 2018

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. Prožíváme adventní čas, který by nás měl uvést do klidu a snad i rozjímání. Alespoň tak bychom to rádi někdy zažili, ale realita je jiná, víme to všichni. Přesto se pokusím odvést vaši pozornost na chvíli ke knížkám a třeba i do knihovny. Vánoční dárky máte jistě již hotové, a pokud ještě něco chybí, co takhle zkusit třeba novou knížku ryze místní. Nedá mi to a hned zkraje musím říci, že je to knížka, která mě oslovila svým textem Jaroslava Durdíka (upraveným Mgr. Vojtěchem Kábrtem PhD.) a ilustracemi Petra Čuhaniče. Opravdu velmi pěkný dárek vymysleli pánové z Vlastivědného spolku ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Červený Kostelec pro občany svého města. Knížka se jmenuje Pohádky a poudačky z Hadařova a na svých stránkách vás zavede do minulosti, ukáže vám život našeho města úplně jinak, než ho známe dnes, trošku bájivě, ale humorně a laskavě. Chvilku trvá, než se „zabydlíte“ v dřívější lidové mluvě, ale o to více si příběhy užijete. Vydání knihy nás v knihovně inspirovalo natolik, že jsme tématu pověstí našeho kraje věnovali expozici ve vstupním prostoru knihovny, abychom tak upozornili na bohatství lidových bájí a pověstí i v našem okolí a věříme, že si naši čtenáři některé přečtou a potěší si duši. A nová kostelecká knížka bude mít i svoje veřejné uvítání. Můžete být při tom, pokud se v tom předvánočním shonu na chvilku zastavíte v multifunkčním centru v pátek 7. prosince na podvečerní program, kde se dozvíte, jak to všechno bylo.

Zveme vás do knihovny:

Výstava ve vstupním prostoru knihovny – vánoční nabídka inspirovaná pověstmi a poudačkami z našeho regionu. Je možné nahlédnout do několika textů, podívat se na obálky knížek, které pověsti obsahují a při té příležitosti navštívit regionální fond Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec a vybrat si něco z tohoto fondu pro dlouhé zimní večery. 

Výstava v multifunkčním centru ve 3. poschodí knihovny

Příroda očima Jiřího Víta

Autor fotografií nám ukáže přírodu, která je zajímavá a nádherná pro toho, kdo jí prochází s očima otevřenýma, beze spěchu a tiše. Potom uvidí zázraky. Otevřeno v době, kdy je otevřena knihovna.

Prosinec v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

Klubáč v prosinci 2018

4. prosince - Klubáč s knihou: „Pohádky“ (autor: Charles Perrault) Doba adventu s sebou přináší světlo ve formě nejrůznějších umělých světýlek a svící. Připomene si proto kouzlo stínového divadla. Na pomoc si vezmeme mimořádné filmy německé animátorky Lotty Reinigerové (1899 -1981). Když zbude čas, pokusíme si vlastní loutky z papíru vyrobit.

11. prosince - Klubáč s knihou: „Zachrání doktor Proktor Vánoce?“ (autor: Jo Nesbö)
Poslední Klubáč tohoto roku bude opravdu vánoční. Pátý díl oblíbené série o doktoru Proktorovi srší humorem.  Co se stane, když jeden chamtivý obchodník skoupí veškerá práva na Vánoce, aby je nikdo nemohl slavit, tedy pokud neutratí slušnou sumičku v jeho obchodních domech...?

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé zahájí v pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hráči sejdou ve čtvrtek 6. a 20. prosince. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!  (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno přiměřené vstupné.) 

3. prosinceČeské a Saské Švýcarsko – cestopisný film z dílny pana Zdeňka Nývlta s vyprávěním.

10. prosinceJižní Korea očima Petra Voldána - Jak vlastně žijí obyvatelé Jižní Koreje, co dala Korea světu, proč Korejci jako jediní používají při stolování kovové hůlky? Zavítáte i do království bambusu a uslyšíte, jaké jsou "české stopy" v Jižní Koreji a kde se v Soulu vzala replika pražské Staroměstské radnice. Petr Voldán vás pochopitelně zavede i na některá sportoviště Zimních olympijských her 2018, představí světový unikát "Babičky v neoprénu" a v besedě vás zavede i do jihokorejských klášterů...

17. prosinceVánoční pohodové zasedání – již tradičně proběhne v knihovně a poslední letošní klubové posezení kromě horkého čaje zpříjemní i vánoční příběhy. 

Nenechte si ujít:

Autorské čtení z knihy Ze zdi

Paní Věra Šrůtková sepsala svoje zážitky, starosti, radosti i zajímavé životní postřehy na svůj facebookový profil. A protože si její zeď našla mnoho fanoušků a příznivců, rozhodla se, že vydá knihu. Kniha je už na světě, můžete ji získat v Informačním centru Červený Kostelec, a pokud se chcete seznámit i s její autorkou, přijďte ve středu 19. prosince 2018 v 17 hodin do multifunkčního centra Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec na autorské čtení. Dovíte se mnoho zajímavého ke knize Ze zdi a jistě se i dobře pobavíte. 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“ 

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním s paní Marií Radvanovou je do konce roku 2018 z důvodu nemoci zrušena. O termínu, kdy budou relaxace obnoveny, vás budeme informovat na tomto místě ve zpravodaji, v knihovně a na www.knihovnack.cz .

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 6. prosince 2018 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky ukončily svůj podzimní cyklus a další bude zahájen opět v lednu 2019. Budou opět v úterý, a to od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 pro pokročilé.  Jednotlivá lekce pouze po domluvě.  Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

– v úterý 4. prosince 2018 od 9 do 10 hodin.

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Uvede-li člověk svůj psychický stav na vysokou úroveň, má možnost poznat, že je absolutním pánem vlastního života. Pak zvládne každou životní situaci a snadno rozřeší problémy, které se mu postaví do cesty, a nepřipustí zhoršení svého psychického stavu, který by vedl k úpadku jeho duchovní činnosti.“                                                                                                                                                                                      Kultura rozumu a vůle str. 147                                                                        

Informace pro čtenáře:

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. V současnosti je rozebrán titul Svítání v duši Břetislava Kafky od Jaroslava Hofmana. Pokud se podaří získat dotisk, budeme čtenáře informovat.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na obecní knihovny spadající pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz. Pobočka ve Stolíně ukončila svoji činnost.
                                                   

Příjemné a pohodové Vánoce vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec za všechny knihovnice a knihovníky i z poboček a obecních knihoven přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny:  listopad 2018

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. Nemám to tentokrát jednoduché, protože trvá krásné babí léto, které zve do přírody a na druhé straně listopadové číslo zpravodaje je předvánoční, proto mě napadlo vybrat něco, podle čeho by bylo možné vyrobit originální dárek. Nakonec jsem zvolila kompromis – dárkem může být kniha i výlet a co se nestihne v období letošního podzimu, je možné zažít příští rok. První knížka bude pro rodiče s dětmi, babičky a dědečky samozřejmě nevylučuje. V nakladatelství freytag&berndt vyšla Malá Toulavka s podtitulem Navštivte dvacet tajemných míst naší vlasti! Trojice autorů Iveta Toušlová, Josef Maršál a Martin Poláček zavedou zájemce na opravdu tajemná místa a mnohé o nich prozradí. Aby nepřišli zkrátka aktivní senioři, kteří se chtějí poučit a možná i nadchnout pro sport a podpořit svoje zdraví, ať neváhají a nahlédnou do knihy lékaře Petra Novotného, jehož kniha s názvem Extrémní sport ve starobním důchodu vyšla v libereckém Dialogu. Zkušenosti sportovců i rady lékaře, které vás v mnohém překvapí, řadí tuto knihu mezi velmi zajímavé a určitě by neměla ujít pozornosti ani mladší generaci. A pokud už vás pronásledují myšlenky na vánoční dárky a preferujete něco ručně vyrobeného, jistě vás inspirují knihy, které vám dají návod, jak na to. Ale těch máme hodně a bude lepší, když si každý vybere sám. Jisté je, že v dnešní době, která se vyznačuje nadbytkem všeho, ručně vyrobený dárek od srdce jistě potěší. 

Zveme vás do knihovny:
Výstava DOMOV

Ve vstupním prostoru knihovny máte stále možnost prohlédnout si velmi zajímavou výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Červený Kostelec nazvanou prostě Domov. V první části výstavy o rodině, citovém zázemí a mezilidských vztazích najdeme kresby předků podle starých fotografií, tajemné kouty našich domů i návrhy dětí na jejich vlastní pokoj. Na tuto výstavu pak naváže v listopadu 2018 obsáhlejší expozice v červenokostelecké městské výstavní síni.

Listopad v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

Klubáč v listopadu 2018

6. listopadu - Klubáč s knihou: „Hlava v hlavě“ (autor: David Böhm) V prvním listopadovém Klubáči bych děti chtěla seznámit s autorskými knihami nejen Davida Böhma, které nás dozajista ponouknou k vlastní tvorbě. Co si společně vytvoříme, zůstane do poslední chvíle tajemstvím.

13. listopadu - Klubáč s knihou: „Největší přání“ (autorka: Ester Stará)13. listopad je světový den laskavosti. Když jsme s klubáčovými dětmi přemýšleli, co společně podniknout, padl i návrh na dárek pro knihovnu. Proto mají děti, které se tohoto Klubáče chtějí účastnit, vymyslet/vytvořit co nejzajímavější dárek/přání pro svou knihovnu. Společně si pak o dárcích popovídáme právě nad knihou Největší přání.

20. listopadu - Klubáč s knihou: „Ochechule s ukulele“ (autorka: Daniela Fischerová)
Na druhou půlku listopadu připadají každoročně Dny poezie, letos s podtitulem Nebát se! Poezie se bohužel netěší u dětí (i u dospělých) velké obliby. Zkusíme si ji představit z toho nejzajímavějšího úhlu pohledu. Vezmeme si na pomoc postupy fyzického básnictví.

27. listopadu - Klubáč s knihou: „Kytice“ (autor: Karel Jaromír Erben) Děti se rády zlehka bojí. Už druháčci se často ptají, kde v knihovně najít horory, že by si nějaký přečetly. Zkusíme si posvítit na českou klasiku Kytici.

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé zahájí v říjnu pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hráči sejdou ve čtvrtek 8. a 22. listopadu. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

(Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

5. listopaduSetkání s autory Věrou Kopeckou, Janou Maternovou Burčíkovou a Antonínem Šlechtou ze Střediska východočeských spisovatelů, které bylo zařazeno do 14. Východočeského uměleckého maratónu.

12. listopadu - Kde se zastavil čas – Rumunský Banát – třetí a závěrečný díl ze série cestopisných filmů pana Zdeňka Nývlta.

19. listopaduJan Čížek, Věra Vlčková: Nevrátili se, mrtvi jsou: Pomníky a pamětní desky obětem první světové války v okrese Náchod - beseda nad novou knihou s její spoluautorkou, historičkou paní Mgr. Věrou Vlčkovou. Bude přítomen i pan Pavel Mervart, který knihu vydal. Knihu bude možno zakoupit. 

26. listopadu – Fotografie pana Jiřího Víta – beseda spojená se zahájením výstavy nazvané Přírodní krásy okem J. Víta.

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova".

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním s paní Marií Radvanovou je do konce roku 2018 z důvodu nemoci zrušena. O termínu, kdy budou relaxace obnoveny, vás budeme informovat.

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 8. listopadu 2018 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy,

probíhají v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky každé úterý, a to od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 pro pokročilé.  Jednotlivá lekce pouze po domluvě 120,- Kč. Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 6. listopadu 2018 od 9 do 10 hodin.

 Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Pro rozumnou bytost je příznačné, že její činnost vždy směřuje k určitému mravnímu a věcnému cíli – dobru. K němu je pak vedena láskou a odpovědností. Odměnou pak je radost a zadostiučinění při dosazení vytčeného cíle. Každá dokonalá činnost je zdrojem štěstí, životní jistoty a blaženosti.“                           Kultura rozumu a vůle str. 70

 Informace pro čtenáře: 

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. V současnosti je rozebrán titul Svítání v duši Břetislava Kafky od Jaroslava Hofmana. Pokud se podaří získat dotisk, budeme čtenáře informovat.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na obecní knihovny spadající pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz. Pobočka ve Stolíně ukončila svoji činnost.
                                                   

Příjemné podzimní dny vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny:  říjen 2018

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny. Dovolte mi, abych se ještě v tomto vydání zpravodaje věnovala dětem, jejich vzdělávání a výchově. Stále více vychází najevo, že děti nejvíce ovlivňují rodiče a širší rodina v nejútlejším věku. Čím harmoničtější je prostředí rodiny a domov, tím je dítě lépe připraveno pro život v dospělosti. O tom, Jak z dětí vychovat šťastné dospělé, pojednává první z doporučených knih - bestseller  prof. Dr. Geralda Hüthera a Cornelie Nitsch obsahuje 400 praktických tipů a her využívajících nejnovější poznatky z výzkumu mozku s cílem pomoci rodičům co nejlépe rozvinout osobnostní kompetence jejich dětí. Knihu vydalo nakladatelství Computer Press. Druhá kniha je o Jiřině Prekopové, psycholožce, která před několika léty navštívila Červený Kostelec a jejíž knihy jsou přeloženy do17 jazyků. Záslužná je její snaha o obnovení láskyplných vztahů v rodinách a teorie „pevného objetí“.  Letošní dotisk knihy nazvaný Nese mě řeka lásky je rozhovorem J. Prekopové s novinářkou Dr. Ingeborg Szőlősi a překladatelkou Ivanou Krausovou, který odhalí mnohé ze života známé psycholožky.

Rodiče a děti  - kniha Prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc. je nejen úvodem do studia dětské psychologie, ale především skvělý materiál pro rodiče. Stejně jako Jiřina Prekopová nezapomíná na to, že každý chybuje, děti i rodiče, ale je cenným rádcem, s pomocí kterého je možné chybám se vyhnout.

Na závěr přidám ještě útlou knížku Jiřího Holuba, nazvanou Prostě na mě zapomněli, která vyšla v nakladatelství JaS v roce 2015 a je určena spíše starším dětem. Příběh, který se odehrává v Sudetech krátce po skončení války, je natolik emotivní a vypovídající o lidech a o osudu dítěte – školačky Klárky, že zaujme i dospělé. 

Zveme vás do knihovny:
Výstava DOMOV

Ve vstupním prostoru knihovny máte stále možnost prohlédnout si velmi zajímavou výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Červený Kostelec nazvanou prostě Domov. V první části výstavy o rodině, citovém zázemí a mezilidských vztazích najdeme kresby předků podle starých fotografií, tajemné kouty našich domů i návrhy dětí na jejich vlastní pokoj. Na tuto výstavu pak naváže v listopadu 2018 obsáhlejší expozice v červenokostelecké městské výstavní síni.

Říjen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

Klubáč v říjnu 2018

2. října - Klubáč s knihou: „Česká zima. Sport v obrazech“ (autorka: Renáta Fučíková)
Do prvního říjnového Klubáče přijal pozvání pan Miroslav Trudič z Náchoda. Společně s ním a jeho autorským filmem bych chtěla děti seznámit s osobou všestranného sportovce, trampa a po všech stránkách mimořádného člověka Emericha Ratha (1883-1962), který strávil své dětství i stáří na Broumovsku.

9. října - Klubáč s knihou: „Drak Natlučnos“ (autorka: Lenka Rožnovská)
Ve čtvrtek 11. října 2018 navštíví kostelecké školáky u nás v knihovně paní spisovatelka Lenka Rožnovská. V Klubáči si proto představíme širokou škálu jejích knížek určených převážně pro začínající čtenáře. Velkou pozornost pak věnujeme ježibabímu domečku na kuřích nožkách, který vyseděl vejce. Co se dělo dál, si přijďte poslechnout do Klubáče.

 16. října - Klubáč s knihou: „Dívka, která chtěla zachránit knížky“ (autor: Klaus Hagerup)
Jestlipak víte, co se děje v knihovně s knížkami, které si nikdo nepůjčuje? Ani Anna to nevěděla. Ale když se to dozví, už nemá na výběr. Musí knihy zachránit. Nová, překrásně ilustrovaná knížka norského autora Klause Hagerupa je určena pro čtenáře všech věkových skupin.

 23. října - Klubáč s knihou: „Hustej internet“ (autorka: Lenka Eckertová)
Tato kniha už dávno není novinkou. Vyšla v roce 2014. Na své aktuálnosti však stále nabývá. Radí dětem, jak se chovat v prostředí internetu. Nabádá je, aby si chránili své osobní údaje, a byly ostražité. Rodiče si někdy myslí, že se dítěti doma nemůže nic zlého přihodit. Jenže procházka internetem skrývá stejná rizika jako toulání nočními ulicemi.

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé zahájí v říjnu pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. V říjnu se hráči sejdou ve čtvrtek 11. a 25. října. Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!  (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

1. října - Kde se zastavil čas - Zakarpatí a Srbský Banát – první dva díly ze série cestopisných filmů pana Zdeňka Nývlta.

8. října – Kouzelná babička Helena z Hronova – inspirace pro Čapky – vzpomínkový program připravil a uvede Mgr. Hasan Zahirovič, PhD., který je v současné době uznávaným znalcem života a díla bratří Čapků.

15. října – Příběh ze Lhotek – 50. léta. Na dětství a dospívání v kontextu bouřlivých společenských událostí Náchodska bude vzpomínat pan Josef Vít.

22. října – Povídání v Pohodě – neformální klubové odpoledne.

29. října – Národ v čase – setkání s paní Mgr. Šimonou Šimonovou věnované historii českých zemí a Slovenska, okolnostem vzniku Československé republiky i společenským poměrům a proměnám doby.

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 19. října 2018, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Relaxace probíhá vleže. Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, deku nebo spací pytel a polštářek.

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 11. října 2018 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste: Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy,

probíhají v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky každé úterý, a to od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 pro pokročilé.  Kurzovné je 970,- Kč za 10 lekcí, jednotlivá lekce pouze po domluvě 120,- Kč. Bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz

 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba – v úterý 2. října 2018 od 9 do 10 hodin.

 

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Výchova, která je založena na zásadě uspokojování fyziologických potřeb (výživa) a hmotného zajištění (oblékání atd.) je scestná a svrchovaně škodlivá. Je notoricky známo, že v životě člověka přijdou chvíle, kdy uvedené pozemské hmotné hodnoty nejsou rozhodující. Bez opory duchovní a rozumové výchovy hmotné hodnoty spíše škodí.“                                                                                                                         Kultura rozumu a vůle str. 163                                                                         

Informace pro čtenáře:

 Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. V současnosti je rozebrán titul Svítání v duši Břetislava Kafky od Jaroslava Hofmana. Pokud se podaří získat dotisk, budeme čtenáře informovat.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na obecní knihovny spadající pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz. Pobočka ve Stolíně ukončila svoji činnost.                                                   Příjemné podzimní dny vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny: září 2018

Výstava DOMOV

Ve vstupním prostoru knihovny máte možnost prohlédnout si velmi zajímavou výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Červený Kostelec nazvanou prostě Domov. V první části výstavy o rodině, citovém zázemí a mezilidských vztazích najdeme kresby předků podle starých fotografií, tajemné kouty našich domů i návrhy dětí na jejich vlastní pokoj. Na tuto výstavu pak naváže v listopadu 2018 obsáhlejší expozice v červenokostelecké městské výstavní síni.

 Září v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!! 

Klubáč v září 2018

Po dlouhých letních prázdninách se poprvé v knihovnickém Klubáči sejdeme až v polovině září. Zařiďte si kroužky a volnočasové aktivity tak, abychom se mohli vídat opět každé úterý mezi 17. a 18. hodinou. Uvítáme nově příchozí děti, kterým už bylo 6 let. Znalost čtení a psaní není podmínkou, je však výhodou stejně jako registrace v naší knihovně. 

18. září - Klubáč s knihou: „Ukradená cukřenka“ (autorka: Ivana Peroutková)
Protože ve čtvrtek 20. září navštíví Červený Kostelec paní spisovatelka Ivana Peroutková, věnujeme první zářijové setkání představení všech jejích knih. Důkladněji se pak seznámíme s vyprávěním malého kluka Františka, který nám vylíčí záhadu zmizelé cukřenky. Tak se těšte, malí detektivové!

 25. září - Klubáč s knihou: „Božena Němcová očima kluka, který nechtěl číst Babičku“ (autor: Tomáš Němeček) Říká se, že opakování je matka moudrosti. Co víte o paní Boženě Němcové? Má nějakou spojitost s naším městem? Jaký byl její život? Jaké knihy napsala? Věřím, že kvízový Klubáč, který pomáhá připravit Pavel Tomek, vás bude bavit.

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. V září ještě nehrajeme, ale některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

17. září – Albi hraní, povídání – po prázdninové přestávce se Pohoda sejde, aby zahájila další klubovou sezonu. Program připravily a těší se na vás Zdeňka Jonová a Věrka Klimešová.

 24. září – Kateřina Zaháňská a její doba – druhý díl přednášky pro klub Pohoda připravil pan Milan Záliš. 

Informace pro příznivce a členy klubu Pohoda:

Protože první říjnový termín Pohody vychází právě na 1. října, zveme vás už v tomto čísle zpravodaje. Pan Zdeněk Nývlt připravil pro podzimní sezonu sérii filmů na téma „Kde se zastavil čas“. 1. října budou uvedeny první dvě části – „Zakarpatí“ a „Srbský Banát“. Další klubové programy budou zveřejněny v říjnovém zpravodaji.

 

Informace o programech, které pro vás připravujeme:

 Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: „Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace metodou celostní muzikoterapie Dr. L. Holzera

na nástroje s přirozeným laděním hraje a zpívá Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 21. září 2018, od 18 do 20.00 hodin - vstupné 200,- Kč

Na relaxaci je nutno se přihlásit: tel. 737 536 555, mail: pisen.srdce@seznam.cz

Relaxace probíhá vleže. Pro vaše pohodlí při relaxaci si vezměte karimatku, deku

nebo spací pytel a polštářek.

 

 Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy,

budou zahájeny v úterý 25. září 2018, a to od 17.00 hod. pro začátečníky a od 18.30 pro pokročilé.  Kurzovné je 970,- Kč za 10 lekcí, jednotlivá lekce pouze po domluvě 120,- Kč. Kurz proběhne v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, bližší informace a rezervace míst na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz nebo na www.pohlazeninavysluni.cz

 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

– v úterý 4. září 2018 od 9 do 10 hodin.

 

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Ve vzdělanosti uložená duchovní síla poskytuje člověku možnost vidět věci kolem sebe jasněji a rozumněji, takže je vlastně výzvou k činorodosti, podnikavosti a přemýšlivosti o smyslu života a rozvoji duchovní kultury.“                                                                   Kultura rozumu a vůle str. 113                                                                     

Informace pro čtenáře:

Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. V současnosti je rozebrán titul Svítání v duši Břetislava Kafky od Jaroslava Hofmana. Pokud se podaří získat dotisk, budeme čtenáře informovat.
Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem a Olešnici nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na obecní knihovny spadající pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz. Činnost pobočky ve Stolíně je v současné době pozastavena.
                                                   

Příjemné dny vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny: červen 2018

Výstava DOMOV

Od začátku května 2018 máte možnost prohlédnout si ve vstupním prostoru knihovny velmi zajímavou výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Červený Kostelec. V první části výstavy o rodině, citovém zázemí a mezilidských vztazích najdeme kresby předků podle starých fotografií, tajemné kouty našich domů i návrhy dětí na jejich vlastní pokoj. Na tuto výstavu pak naváže v listopadu 2018 obsáhlejší expozice v červenokostelecké městské výstavní síni. 

Červen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!! 

Klubáč v červnu 2018
 1. června - Klubáč s knihou: „Největší poklad“ (autorka: Arcadio Lobato)
  V prvním červnovém Klubáči vás, děti, seznámím s mimořádnou knížkou s názvem Největší poklad. Celou si ji zkusíme přečíst i prožít. Je to nejen kniha o přátelství, ale i o rozdílnosti mezi lidmi a ochotě se navzájem poznávat a tolerovat. Není totiž poklad všechno, co se zlatem blyští...

 

 1. června - Klubáč s knihou: „Buenos Aires, kotě!“ (autorka: Stanislava Reschová)
  V posledním Klubáči tohoto školního roku už budeme myslet na prázdniny. Vybrala jsem pro vás jednu moderní pohádku o tom, že velké dobrodružství se dá prožít i na vlastní zahradě a nemusíte se za ním trmácet přes půl zeměkoule.

 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. V červnu se již pravidelná čtvrteční vědomostní klání nekonají, ale některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

A pozor – máme pro vás mimořádnou nabídku, za kterou vděčíme zástupcům firmy ALBI, která je již deset let naším sponzorem a obohacuje jak knihovnu, tak i vědomosti našich čtenářů svými úžasnými hrami. V oddělení pro mládež byl instalován vzdělávací a herní koutek novinek spolu s projektem Quido pro naše malé dětské čtenáře. Srdečně za tuto péči děkujeme. Do dalšího desetiletí hodně štěstí a skvělých nápadů pro rozvíjení hravostí, fantazie i vzdělání dětí i dospělých. 

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.) 

 1. června – Návraty do Českého koutku – beseda s Monikou a Jiřím Chaloupkovými o jejich cestách zajímavými místy našeho kraje. 
 1. června – Čapek – beseda o projektu, který přibližuje místa, kde Karel, Josef a Helena Čapkovi žili a tvořili. Klub Pohoda navštíví paní Bc. Markéta Venclová a paní Lenka Lembejová z obecně prospěšné společnosti Branka. 
 1. června – závěrečné setkání Pohody v této sezoně se uskuteční u pana Bernarda v Zábrodí. Sraz je před knihovnou v 15. 30 hod. 
Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 21. června 2018 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

v úterý 5. června 2018 od 9 do 10 hodin.

 

 

Zveme vás do knihovny: květen 2018

Výstava DOMOV

Od začátku května 2018 budete mít možnost prohlédnout si ve vstupním prostoru knihovny výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Červený Kostelec. V první části výstavy o rodině, citovém zázemí a mezilidských vztazích najdeme kresby předků podle starých fotografií, tajemné kouty našich domů i návrhy dětí na jejich vlastní pokoj. Na tuto výstavu pak naváže v listopadu 2018 obsáhlejší expozice v červenokostelecké městské výstavní síni. 

Květen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!! 

Klubáč v květnu 2018 

1. května je státní svátek – Klubáč se nekoná

8. května je státní svátek – Klubáč se nekoná

15. května se Klubáč nekoná, bude nahrazen 5. června Klubáčem s knihou „Největší poklad“. 

22. května se Klubáč nekoná, bude nahrazen 12. června Klubáčem s knihou „Buenos Aires, kotě!“.

29. května Klubáč s knihou: „Hry a rošťárny pro kluky a holky“ (autorka: Hana Janoušková) Kniha plná her a nápadů, určených nejen na školní přestávku, dětem připomene, že zabavit se s kamarády třeba na školním výletě můžete nejen s chytrým telefonem, ale i jednoduše pouze s tužkou a papírem. Přijďte si to do Klubáče vyzkoušet. 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie! 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hraje se ve čtvrtek 3. a 17. května, vždy od 16 do 17,30 hodin.

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

 Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 11. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.) 

 1. květnaPovídání v Pohodě 
 1. května – Beskydské pastorále – cestopisný film pana Zdeňka Nývlta spojený s besedou. 
 1. května – Vzpomínka na Břetislava Kafku u příležitosti druhého výročí přejmenování červenokostelecké knihovny jeho jménem za přítomnosti zástupců rodiny Kafkovy a Labíkovy. 
 2. květnaKateřina Zaháňská a její doba – první díl přednášky pro klub Pohoda připravil pan Milan Záliš. (2. díl bude uveden na podzim 2018)

Informace o dalších programech v knihovně:

Zdravé tělo a mysl prostřednictvím rostlin a bylin

Vystoupí pánové Tomáš Mach a Jan Myšák

s možností individuálních konzultací v závěru setkání.

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 11. května – začátek v 17 hodin

 

Setkávání s Katkou Jirouškovou a jejími hosty

Na téma Porod s láskou a respektem vystoupí paní Šárka Champ.

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec

Úterý 15. května – začátek v 17 hodin.

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 24. května 2018 od 18.00 do 19.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy,

byly pro letošní sezonu ukončeny. Další běh bude v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec zahájen po prázdninách. Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz www.pohlazeninavysluni.cz

  

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

v úterý 15. května 2017 od 9 do 10 hodin.

Zveme vás do knihovny: duben 2018

Vážení čtenáři a přátelé Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, jsem ráda, že jsme zase spolu a mohu vám nabídnout nahlédnutí do knihovny.  A protože minulý příspěvek se veskrze zabýval výsledky minulého roku, tentokrát se ohlédneme jenom kratičce za posledním děním a seznámíme se s jednou zajímavou akcí v dubnu. Autorkou dalších řádek je moje kolegyně Hana Nováková, protože se jedná o programy, které jsou připravovány v oddělení pro děti a mládež. V Březnu – Měsíci čtenářů jsme v naší knihovně přivítali paní spisovatelku Zuzanu Pospíšilovou, se kterou se setkalo šedesát červenokosteleckých dětí v prostředí dětského oddělení. Paní Pospíšilová děti opravdu zaujala a představila jim mnoho zajímavých titulů ze své dílny. Aktuálně má na kontě něco přes dvě stovky dětských titulů a řadí se k nejprodávanějším autorům na českém trhu. Děti její příběhy zbožňují. Naše knihovna má zhruba třetinu z nich ve svém fondu a na základě této návštěvy se jejich počet jistě rozroste.

Knihovna Břetislava Kafky se letos zapojí do kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha Ti sluší. Společně s našimi čtenáři, dětmi ze ZŠ Václava Hejny a žáky výtvarného oboru zdejší Základní umělecké školy si připomeneme Světový den knihy a autorských práv. Dětské oddělení v souvislosti s touto akcí připravuje workshop skvělého kreslíře a ilustrátora dětských knížek Lukáše Urbánka (*1973). Pan Urbánek nám ve středu 25. dubna 2018 ukáže, co všechno se stane, než se narodí knížka z pohledu výtvarníka. Představí nám svého komiksového hrdinu doktora Racka a určitě nadchne i pro četbu dětského časopisu RAKETA. Na osobním příkladu konkrétního tvůrce pak děti daleko lépe pochopí proč je důležité knihy a jejich autory respektovat a k čemu slouží autorské právo.

 Zveme vás do knihovny: 

Ve vstupním prostoru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec máte možnost seznámit se s výběrem dětských prací, které vznikly v návaznosti na výstavní projekt

 „To je…svět Miroslava Šaška ze září 2016.“

Imaginární dětská dobrodružství, prožitá na interaktivní výstavě, inspirovala děti ze ZŠ v Horním Kostelci, ZUŠ (výtvarný obor) a ZŠ V. Hejny Červený Kostelec (6. ročník a žáci paní učitelky Marcely Štrofové) ke ztvárnění pohledu na naše město a vznikl projekt:

To je… Červený Kostelec

 

Březen v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. Pozor na změnu otevírací doby od prosince 2017!!!  V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

Sdělení pro děti a jejich rodiče:

V knihovně máme uloženy některé věci, které zde děti při svých návštěvách zapomněly. Jedná se aktuálně o 3 dětské mikiny, 3 zimní čepice a 1 šálu. Pokud někomu tyto věci doma chybí, podívejte se, jestli to nejsou právě tyto. Děkujeme vám, a pokud se ani v dalším měsíci k těmto věcem nikdo nepřihlásí, poradíme se a patrně je předáme na městský úřad mezi ztráty a nálezy. 

Klubáč v dubnu 2018 
 1. dubna Klubáč s knihou: „Ti otravní králíci“ (autorka: Ciara Floodová)
  Hned po Velikonočním pondělí vás čekám v Klubáči s otravnými králíky, krátkou knížkou se zvířecími hrdiny. Vezměte si s sebou to, co vám zbylo z velikonoční výslužky. Zkusíme rozveselit velkého knihovnického medvěda. A nesmíme zapomenout na narozeniny pana Andersena... 
 1. dubna Klubáč s knihou: „Dům číslo 226“ (autorka: Jana Šrámková) Každý dům má své tajemství a historii. Tušili jste to? Představíme si novou knížku paní spisovatelky Šrámkové, která vypráví příběhy obyvatelů jednoho pražského domu. Následně si ukážeme celou budovu naší knihovny a shrneme podstatné události v dějinách tohoto stoletého domu. 
 1. dubna Klubáč s knihou: „Doktor racek jede na prázdniny“ (autorka: Milada Rezková)
  V posledním dubnovém Klubáči si představíme knihy autorské dvojice Milada Rezková – Lukáš Urbánek. Pan Urbánek bude hostem červenokostelecké knihovny ve středu 25. dubna a je potřeba se na něj přichystat... 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hraje se ve čtvrtek 5. a 19. dubna, vždy od 16 do 17,30 hodin.

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 10. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

 1. dubna – Izrael – Palestina – pokračování cestopisného filmu pana Zdeňka Nývlta spojené s besedou. 
 1. dubna – Světelný kořen – o rostlině nazvané jam čínský, léčivce i zelenině a jejím pěstování přijede besedovat paní Jarmila Habrová, která se podělí o svoje zkušenosti a odpoví na otázky. 
 1. dubna – beseda se známým publicistou a cestovatelem Petrem Voldánem 
 1. dubna - 11 let jsme tady – vzpomínková Pohoda o všem, co bylo a co plánujeme. 

 

Informace o dalších programech v knihovně:

Jana Myšáková a Lucie Suchá-Groverová vás zvou na workshop,

jehož hlavním tématem bude žena

Ženské probouzení s Lucií Suchou-Groverovou

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Neděle 15. dubna 2018 od 9 do 17 hodin

Kurzovné 1 500,- Kč

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“ 

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 26. dubna 2018 od 17.00 do 18.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 Celostní muzikoterapeutická relaxace podle metody Lubomíra Holzera

Hraje a zpívá paní Marie Radvanová.

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 20. dubna 2018, od 18 do 19.30 hodin - vstupné 150,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Marie Radvanová – tel. 737536 555, mail: Pisen.srdce@seznam.cz

Pro vaše pohodlí při relaxaci vezměte s sebou: Karimatku, nejlépe nafukovací, spací pytel, příp. deku, polštářek.

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy,

probíhají v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec každé úterý  - začátečníci v 17 hodin, pokročilí v 18.35 hod. Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz www.pohlazeninavysluni.cz

  

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba v úterý 3. dubna 2017 od 9 do 10 hodin.

  

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

„Nejvýznamnější silou rozumu je moudrost. Je to obrovská síla lidského intelektu, jemuž patří poznávání řádu věcí a života. Samotné smysly totiž nemají schopnost chápat vzájemný poměr věcí a myšlenek. To dokáže jen rozum. Síly rozumu a vůle jsou nesrovnatelně větším bohatstvím než hmotný majetek a starost o fyzické tělo.“     Kultura rozumu a vůle, str. 62                                          

Informace pro čtenáře:

 • Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. V současnosti je rozebrán titul Svítání v duši Břetislava Kafky od Jaroslava Hofmana. Pokud se podaří získat dotisk, budeme čtenáře informovat.
 • Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem, Olešnicí a Stolíně nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na obecní knihovny spadající pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz.                                                   

Příjemné velikonoční svátky vám z Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec přeje Marcela Fraňková.

 

Zveme vás do knihovny: březen 2018

Březen v oddělení pro děti a mládež:

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. Pozor na změnu otevírací doby od prosince 2017!!!  V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin!!!

Sdělení pro děti a jejich rodiče:

V knihovně máme uloženy některé věci, které zde děti při svých návštěvách zapomněly. Jedná se aktuálně o 3 dětské mikiny, 3 zimní čepice a 1 šálu. Pokud někomu tyto věci doma chybí, podívejte se, jestli to nejsou právě tyto. Děkujeme. 

Klubáč v březnu 2018

 1. března - Klubáč s knihou: „Máš nadání na hádání“ (autorka: Zuzana Pospíšilová)
  V prvním březnovém týdnu navštíví naši knihovnu paní spisovatelka Zuzana Pospíšilová (*1975). Její návštěva bude dárkem pro kostelecké děti k Březnu – měsíci čtenářů. V tomto Klubáči si proto ukážeme nejrůznější knížky paní Zuzany a spojíme je s chytrými hádankami. 
 1. března - Klubáč s knihou: „Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my“ (autor: Miloš Kratochvíl) Jaro už všichni nedočkavě vyhlížíme, že? A co ptáčkové? Starali jste se v zimě, aby měli krmítka plná? Přečteme si krátký text z knížky a pak se dozvíte, čím je nejlépe dokrmovat ptáčky na nejrůznějších krmítcích. Přineste si s sebou, prosím, cokoliv, o čem se domníváte, že by mohlo ptáčkům chutnat. 
 2. března - Klubáč s knihou: „Kolik váží Matylda?“ (autor: Jiří Holub)
  Na Klubáč před Nocí s Andersenem jsem si pro vás vybrala nesmírně vtipnou knížku o dvou školácích – Hermíně a Kájovi Votrubovi. Tito dva třeťáci jsou nerozluční kamarádi a potřebují vyřešit zapeklitý problém: Kolik váží Matylda? Budeme si společně číst a smát se...
 3. března - Klubáč s knihou: „Velikonoční knížka“ (autorka: Tereza Říčanová)
  Poslední březnový Klubáč bude velikonoční. Připomeneme si tradiční zvyky a velikonoční příběh Ježíše. Domů si budeme moci odnést drobnou připomínku nadcházejícího jara. 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie

Noc s Andersenem 2018

V pátek 23. března se uskuteční v naší knihovně další Noc s Andersenem. Proto bude půjčování knížek ukončeno už v 15 hodin. Děkujeme za pochopení.

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hraje se ve čtvrtek 8. a 22. března, vždy od 16 do 17,30 hodin.

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání. 

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 10. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

 1. března – Jordánsko – Izrael – cestopisný film pana Zdeňka Nývlta spojený s besedou. 
 1. března – Pohoda poetická – poezie z dílny regionálních autorů - paní Anny Rusové a pánů Miroslava Kmocha a Antonína Justa. Paní Anna Rusová se klubu osobně zúčastní. 
 1. března – Příběhy žité i hrané – beseda s panem Richardem Bergmannem o životě v Červeném Kostelci a prknech, co znamenají svět. 
 2. března – Malta – další setkání s paní Jarmilou Olivovou a jejími zážitky z cest.

Informace o dalších programech v knihovně:

O komunitním vzdělávacím centru Mraveniště v Markoušovicích

Setkání s týmem pedagogů, kteří již tři roky vytvářejí program zajímavého projektu zaměřeného na vzdělávání předškolních i školních dětí a na zajímavé aktivity. Bude prostor i pro dotazy rodičů a pedagogů a diskuzi.

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Č. Kostelec – 3. poschodí

Středa 7. března 2018 – začátek v 17 hodin

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek a objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 22. března 2018 od 17.00 do 18.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu. 

 

Celostní muzikoterapeutická relaxace podle metody Lubomíra Holzera

Hraje a zpívá paní Marie Radvanová.

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátky 2. a 16. března 2018, od 18 do 19.30 hodin - vstupné 150,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Marie Radvanová – tel. 737536 555, mail: Pisen.srdce@seznam.cz

Pro vaše pohodlí při relaxaci vezměte s sebou: Karimatku, nejlépe nafukovací, spací pytel, příp. deku, polštářek.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy,

probíhají v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec každé úterý  - začátečníci v 17 hodin, pokročilí v 18.35 hod. s výjimkou jarních prázdnin.

Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz

www.pohlazeninavysluni.cz

  

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

v úterý 6. března 2017 od 9 do 10 hodin.

Zveme vás do knihovny: únor 2018

Ve vstupním prostoru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec máte od října možnost seznámit se s výběrem dětských prací, které vznikly v návaznosti na výstavní projekt

 „To je…svět Miroslava Šaška ze září 2016.“

Imaginární dětská dobrodružství, prožitá na interaktivní výstavě, inspirovala děti ze ZŠ v Horním Kostelci, ZUŠ (výtvarný obor) a ZŠ V. Hejny Červený Kostelec (6. ročník a žáci paní učitelky Marcely Štrofové) ke ztvárnění pohledu na naše město a vznikl projekt:

To je… Červený Kostelec

 

Únor v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. Pozor na změnu otevírací doby od prosince 2017!!!  V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin.

Sdělení pro děti a jejich rodiče:

V knihovně máme uloženy některé věci, které zde děti při svých návštěvách zapomněly. Jedná se o 3 dětské mikiny, 2 zimní čepice a 1 šálu. Pokud někomu tyto věci doma chybí, podívejte se, jestli to nejsou právě tyto. Děkujeme.

 

Klubáč v únoru 2018

 1. února - Klubáč s knihou: „Děsivá cesta vlaku č. 16“ (napsali žáci pražské Základní školy A. Čermáka) Zkusíme si v knihovně prožít jednu detektivní zápletku. Možná znáte jméno spisovatelky Agathy Christie a její slavnou Vraždu v Orient-expresu. Překvapení pro nás chystají děti z 2. stupně ZŠ Václava Hejny. 
 1. února - Klubáč s knihou: „Kluk s křídly“ (autor: Miloslav Jágr) Únor bílý, pole sílí. Snad to vyjde a bude spousta sněhu, když vám budu číst z knížky jednoho výtečného českého ilustrátora. Hodilo by se to k pointě knížky. Pokud náhodou ne, zkusíme si obrovitého trpaslíka vytvořit z papíru. 
 1. února - Klubáč s knihou: „Zakousněte se do knihy“ (autorka: Klára Smolíková) Co všechno máte rádi na knihách? Zajímavé, napínavé příběhy? Nebo je ještě lepší, když si o přečtených knížkách můžete popovídat s kamarády a sdělit jim své zážitky ze čtení? Přineste si, prosím, do Klubáče alespoň dvě své oblíbené knihy. 
 1. února – Klubáč se nekoná z důvodu jarních prázdnin. 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 

Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hraje se ve čtvrtek 8. a 22. února, vždy od 16 do 17,30 hodin.

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

 

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 10. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

 1. února – Povídání v Pohodě pod vedením paní Zdeňky Jonové a Věry Klimešové
 1. února – Chirurgicko-orthopedický ústav pro ošetřování úrazů kostí a kloubů v Hořičkách – o historii a významu                    tohoto zařízení přijde besedovat pan Josef Kačer, starosta Hořiček, autor stejnojmenné brožury vydané v roce                2017. 
 1. února 2018 – Beseda a autorské čtení spisovatelky Danky Šárkové, autorky společenských románů, publicistky a                            cestovatelky, která trvale žije v Krkonoších a zabývá se rovněž psychologií a různými metodami rozvoje                            osobnosti, které studovala u významných osobností po celém světě. 
 1. února 2018 – Dlouhověkost, zdraví a voda - klub Pohoda opět přivítá iridoložku, léčitelku a matku jedenácti dětí, paní                        Terezu Mičkovou. Na besedu je možno přinést vzorek vody, kterou pijete.

 

Informace o dalších programech v knihovně:

Setkávání s Katkou Jirouškovou

a jejími hosty na téma: Ženy

Jako host vystoupí Jana Myšáková

Multifunkční centrum Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 8. února 2018 v 17 hod.

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“ 

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek, objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 22. února 2018 od 17.00 do 18.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Celostní muzikoterapeutická relaxace podle metody Lubomíra Holzera

Hraje a zpívá paní Marie Radvanová.

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 16. února 2018, od 18 do 19.30 hodin - vstupné 150,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Marie Radvanová – tel. 737536 555, mail: Pisen.srdce@seznam.cz

Pro vaše pohodlí při relaxaci vezměte s sebou: Karimatku, nejlépe nafukovací, spací pytel, příp. deku, polštářek.

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou,

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy, probíhají v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec každé úterý  - začátečníci v 17 hodin, pokročilí v 18.35 hod.

Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz, www.pohlazeninavysluni.cz 

  

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba

v úterý 6. února 2017 od 9 do 10 hodin.

 

 

leden 2018

Ve vstupním prostoru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec máte od října možnost seznámit se s výběrem dětských prací, které vznikly v návaznosti na výstavní projekt:  „To je…svět Miroslava Šaška ze září 2016.“

Imaginární dětská dobrodružství, prožitá na interaktivní výstavě, inspirovala děti ze ZŠ v Horním Kostelci, ZUŠ (výtvarný obor) a ZŠ V. Hejny Červený Kostelec (6. ročník a žáci paní učitelky Marcely Štrofové) ke ztvárnění pohledu na naše město a vznikl projekt: To je… Červený Kostelec

Jeruzalém

Výstava fotografií PhDr. Robina Böhnische v multifunkčním centru knihovny Břetislava Kafky byla zahájena v klubu Pohoda v pondělí 4. prosince 2017. Kouzelné záběry přibližující život lidí v tomto zajímavém městě můžete vidět ještě v lednu 2018 ve výpůjční době knihovny.

Leden v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin. Pozor na změnu otevírací doby od prosince 2017!!!  V době všech školních prázdnin (i jednodenních) bude dětské oddělení v úterý i v pátek otevřeno od 9 do 15 hodin.  

Klubáč v lednu 2018

 1. ledna - Klubáč s knihou: „Matějova akrobacie“ (autorka: Rika Taeymansová) V prvním Klubáči po vánočních prázdninách si protáhneme tělíčka s mimořádně zábavným lustrovaným průvodcem akrobatickými cvičeními pro celou rodinu. Přidáme i pár jógových prvků z dětské knížky Jak se zdraví sluníčko.

 

 1. ledna - Klubáč s knihou: „Pikunikku: japonský piknik“ (autorka: Monika Baudyšová)
  S pomocí dětských čtenářů ze 2. stupně ZŠ V. Hejny připravíme v knihovně japonský piknik. Nebude chybět vyprávění, promítání a snad i ochutnávka zeleného čaje Matcha. O vlastní zážitky z měsíčního pobytu v této vzdálené zemi se s námi podělí Pavel Tomek.

 

 1. ledna - Klubáč s knihou: „Vyrábíme knihy“ (autorka: Charlotte Stowellová) Jaká je vaše oblíbená knížka? Přineste si ji s sebou do knihovny, pokud možno s původním papírovým přebalem. Navzájem si knihy představíme a pokusíme se k nim vytvořit nové, tedy vaše ilustrace.

 

 1. ledna - Klubáč s knihou: „Jak zvířata spí“ (autorka: Marie Štumpfová) Přemýšleli jste někdy nad tím, jak spí zvířata? Ukážu vám překrásně ilustrovanou dětskou knížku, ze které si budeme v rámci Klubáče číst a hledat souvislosti. 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 Albert – Albi:

Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hraje se ve čtvrtek 11. a 25. ledna vždy od 16 do 18 hodin.

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání. 

Klub Pohoda:

Každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 10. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

 1. ledna 2018Novoroční chvilka poezie Vlasty Klepáčka – osobně vystoupí známý červenokostelecký herec, autor, režisér a básník. 
 1. ledna 2018Balt a Rujána – cestopisný film z dílny pana Zdeňka Nývlta 
 2. ledna 2018 – Paní MUDr. Jiřina Rybová a paní Jaroslava Klímová představí zajímavou červenokosteleckou firmu s hravým názvem Korálkárna.
 3. ledna 2018Prof. Antonín Just, pedagog a dlouholetý kronikář města Trutnova představí svou novou knihu poezie Žena a měsíc, kterou vydal ve svých 96 letech. Zavzpomíná na rovněž na mládí prožité v Červeném Kostelci.

 

Informace o dalších programech v knihovně:

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“ 

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek, objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 11. ledna 2018 od 17.00 do 18.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Celostní muzikoterapeutická relaxace podle metody Lubomíra Holzera

Hraje a zpívá paní Marie Radvanová.

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 19. ledna 2018, od 18 do 19.30 hodin - vstupné 150,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Marie Radvanová – tel. 737536 555, mail: m.radvanova@les-mp.cz

Pro vaše pohodlí při relaxaci vezměte s sebou:

Karimatku, nejlépe nafukovací, spací pytel, příp. deku, polštářek.

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou, akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy,

budou v multifunkčním centru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec zahájeny v úterý 23. ledna 2018. (začátečníci v 17 hodin, pokročilí v 18.35 hod.)

Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz www.pohlazeninavysluni.cz

  

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakuba v úterý 2. ledna 2017 od 9 do 10 hodin.

  

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

   „Každý, kdo si chce mou nauku osvojit a naučit se jí, by se k ní měl vracet tak dlouho, až pozná, že se jeho duch rozjasňuje, nabývá vyšší a širší rozhled a nový názor na život.  Zpřístupněním světových poznatků, pravd a zásad (ale i vlastních zkušeností), které až dosud byly známy jen vědcům a odborníkům, chci dosáhnout takového jejich rozšíření, aby se staly majetkem lidových vrstev a kultura a osvěta si našly cestu ke každému jedinci. Tohoto stavu může dosáhnout každý, kdo se bude snažit a bude chtít využít přirozené světlo svého rozumu.“    Kultura rozumu a vůle str. 214                      

                                                                                                                                                                         

Informace pro čtenáře:

 • Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec. V současnosti je rozebrán titul Svítání v duši Břetislava Kafky od Jaroslava Hofmana. Pokud se podaří získat dotisk, budeme čtenáře informovat.
 • Pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec v Bohdašíně, Lhotě za Červeným Kostelcem, Olešnicí a Stolíně nabízejí služby čtenářům v místě jejich bydliště.  Zajistí vám knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na obecní knihovny spadající pod středisko Červený Kostelec v Zábrodí, Horní Radechové, Slatině nad Úpou, Žernově, Červené Hoře a Horních Rybnících. I tam se na vás naše knihovnice a knihovníci těší. Více informací na www.knihovnack.cz.                                                 

 

Zveme vás do knihovny: listopad 2017

Ve vstupním prostoru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec máte od října možnost seznámit se s výběrem dětských prací, které vznikly v návaznosti na výstavní projekt

 To je…svět Miroslava Šaška ze září 2016.

Imaginární dětská dobrodružství, prožitá na interaktivní výstavě, inspirovala děti ze ZŠ v Horním Kostelci, ZUŠ (výtvarný obor) a ZŠ V. Hejny Červený Kostelec (6. ročník a žáci paní učitelky Marcely Štrofové) ke ztvárnění pohledu na naše město a vznikl projekt:

To je… Červený Kostelec

 

 

Listopad v oddělení pro děti a mládež:

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin.

Klubáč v listopadu 2017 – úterní podvečerní klub pro děti (začátek v 17 hod.)

 1. listopadu Klubáč s knihou: „Příručka pro kluky dobrodruhy“ (autor: Michele Lecreux)
  V rámci prvního listopadového Klubáče si přečteme kratičkou australskou legendu o dětech duhového hada a následně si vyrobíme vlastní hrací nebo chcete-li hudební nástroj zvaný dešťová hůl.
 2. listopadu Klubáč s knihou: „Knížka Ferdy Mravence“ (autor: Ondřej Sekora)
  Znáte Ferdu Mravence? Pokud ne, nevadí. Přijďte se s ním seznámit. Ferda je vždy optimisticky naladěný chlapík s červenou puntíkovanou mašlí kolem krku. Je nebojácný, chytrý a vynalézavý, vždy si ví rady... Pokusíme se postarat se o mravenčí kukly v našem knihovnickém mraveništi.
 3. listopadu Klubáč s knihou: „Všeobecný zvířetník“ (autor: Javier Sáez Castán)
  Máte rádi zvířátka? Představíme si neobyčejná stvoření – existující jak v přírodě, tak i pouze na papíře. A nakonec si zkusíme i vlastní tvorbu. Jak by podle vás vypadalo třeba tajemné, vědci ještě neobjevené zvíře z tropického pralesa?
 4. listopadu Klubáč s knihou: „Mikuláš Mikulka“ (autor: Eugen Sopko)
  Na konci listopadu se už přiblížil mikulášský čas. Jestlipak víte, jak je to vlastně s Mikuláši a čerty? Prozradí nám to překrásná knížka o Mikulkovi. Následující týden pak Klubáč nebude, aby vás mohl Mikuláš s čertem navštívit u vás doma. Vyrobíme pro něj proto dárek.

Uvítáme nově příchozí děti – školáky (od šesti let), kteří mají rádi příběhy, vymýšlení, tvoření a chtějí se občas i něco zajímavého dozvědět. Přijďte mezi nás. Klubáč je pro registrované dětské čtenáře zdarma.

 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 

Albert – Albi: Klub vědomostních her pro děti i dospělé – pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hraje se ve čtvrtek 9. a 23. listopadu, vždy od 16 do 18 hodin.

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

 

Klub Pohoda: každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 10. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.) 

 1. listopadu – Přírodní krásy a památky Slovinska - cestopisné povídání pana Zdeňka Nývlta doplněné filmem. 
 2. listopadubeseda s paní Marií Radvanovou o léčení zvukem - hudbou a zpěvem s praktickými ukázkami její úžasné muzikoterapie. 
 3. listopadu – Naše cesty ke knížkám – o zajímavých až tajuplných toulkách po okolí přijdou besedovat a promítat manželé Monika a Jiří Chaloupkovi.
 4. listopaduBeseda nad knihou Kláry Cingrošové a Kláry Dvořákové Vlastivědná knížka pro vzpomínání a procvičování paměti pod vedením paní Zdeňky Jonové.

Informace o dalších programech v knihovně:

 

Vítání knihy

Mgr. Jana Kafka, Ph.D.: V hodině velké zkoušky

Čtvrtek 30. listopadu 2017 v 18 hodin v multifunkčním sále Knihovny Břetislava Kafky

Knihu o historii církví v padesátých letech 20. století představí její autor Jan Kafka a odpoví na dotazy přítomných.

 

Setkávání s Katkou Jirouškovou a hosty

na aktuální téma: Ženy v nás s Janou Myšákovou

Multifunkční centrum ve 3. poschodí Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec,

čtvrtek 23. listopadu 2017, začátek v 17 hodin.

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“ 

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek, objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Čtvrtek 16. listopadu 2017 od 17.00 do 18.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Celostní muzikoterapeutická relaxace podle metody Lubomíra Holzera

hraje a zpívá paní Marie Radvanová

Multifunkční centrum v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

Pátek 24. listopadu 2017, od 18 do 19.30 hod., vstupné 150,- Kč

Na relaxaci je se přihlaste:

Marie Radvanová – tel. 737536 555, mail: m.radvanova@les-mp.cz

Pro vaše pohodlí při relaxaci vezměte s sebou:

Karimatku, nejlépe nafukovací, spací pytel, příp. deku, polštářek.

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy

pro začátečníky i pokročilé v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

pokračují v multifunkčním centru vždy v úterý,

začátečníci od 17 hodin, pokročilí od 18.35 hodin.

Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz

www.pohlazeninavysluni.cz

 

Zveme vás do knihovny - říjen 2017

Ve vstupním prostoru Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec máte od října možnost seznámit se s výběrem dětských prací, které vznikly v návaznosti na výstavní projekt

 To je…svět Miroslava Šaška ze září 2016.

Imaginární dětská dobrodružství, prožitá na interaktivní výstavě, inspirovala děti ze ZŠ v Horním Kostelci, ZUŠ (výtvarný obor) a ZŠ V. Hejny Červený Kostelec (6. ročník a žáci paní učitelky Marcely Štrofové) ke ztvárnění pohledu na naše město a vznikl projekt:

To je… Červený Kostelec

 

Týden knihoven 2017 v Knihovně Břetislava Kafky – od 2. do 6. října

vám již podruhé nabídne vítání knihy červenokosteleckých autorů Violy Zoe Bílé, Jonáše Bílého a Al da bianco

Jak si pejsek s kočičkou vypěstovali buřty

Přijďte přivítat do života knížku inspirovanou známou Čapkovou pohádkou do multifunkčního centra v Knihovně Břetislava Kafky v pátek 6. října 2017 v 17 hodin. Program vás jistě nezklame, knížku si budete moci zakoupit na místě a zvána je i vnučka Josefa Čapka, paní Kateřina Dostálová.

 

Září v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin.  

Klubáč v říjnu 2017 – úterní podvečerní klub pro děti (začátek v 17 hod.)
 1. října - Klubáč s knihou: „111 napínavých experimentů pro děti“ (autorka: Martina Rüter) V prvním říjnovém Klubáči přivítáme mimořádného hosta, paní Moniku Smolovou, která se dobře vyzná v nejrůznějších chemických pokusech. Pro Klubáč vybrala několik zajímavých experimentů, které si v prostoru dětského oddělení společně vyzkoušíme. 
 1. října - Klubáč s knihou: „Putování plné hádanek“ „(autorka: Kateřina Korbařová)
  Na loňský mimořádně zdařilý hádankový Klubáč navážeme i tento rok. Pokud máte nějaké své oblíbené hádanky, připravte si je pro nás. 
 1. října - Klubáč s knihou: „JO537“ (autorka: Marka Míková)
  Na předposlední říjnový týden přislíbila návštěvu v kostelecké knihovně paní spisovatelka, textařka a herečka Marka Míková (*1959). Děti ji znají třeba jako představitelku princezny Růženky ve filmové pohádce Jak se budí princezny. V Klubáči se seznámíme s její knížkou o snech, jedné počítačové hře a o životě JO537. 
 1. října - Klubáč s časopisem: „Čtyři ve Čtyřlístku“ (autorka: Ljuba Štíplová)
  Máte rádi komiksový Čtyřlístek (Fifinku, Pinďu, Myšpulína a Bobíka)? Přijďte se tentokrát dozvědět něco o jejich dětství. V rámci Klubáče si vyzkoušíte i dopsat vlastní verzi jednoho čtyřlístkového příběhu. 
 1. října - Klubáč s knihou: „Tramvaj plná strašidel“ (autorka: Petra Braunová)
  Dušičkový Klubáč prožijeme v přestrojení za duchy a strašidla. Pokud máte rádi převlékání a tajuplný příběh, přijďte mezi nás. Připomeneme si i významné červenokostelecké osobnosti.

Uvítáme nově příchozí děti – školáky (od šesti let), kteří mají rádi příběhy, vymýšlení, tvoření a chtějí se občas i něco zajímavého dozvědět. Přijďte mezi nás. Klubáč je pro registrované dětské čtenáře zdarma. 

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

Albert - Albi

Albert – Albi: Klub vědomostních her pro děti i dospělé – v říjnu zahajujeme pravidelná vědomostní klání pro všechny, kdo jsou hraví a chtějí se zábavnou formou poučit. Hraje se ve čtvrtek 12. a 26. října, vždy od 16 do 18 hodin.

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

Klub Pohoda

Klub Pohoda: každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 10. ročník. Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!  (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.)

 1. října – Jak se žilo na zámku v Ratibořicích – virtuální prohlídka doplněná průvodním slovem pana Ladislava Nývlta.
 2. října – Povídání v Pohodě – pravidelný klubový podvečer pro členy i nečleny na volné téma. 
 1. října - Pozoruhodnosti Slovácka a Valašska – cestopisné povídání pana Zdeňka Nývlta doplněné filmem. 
 2. října – Jak utéct času – besedu nad knihou Bruce Griersona povede paní Jana Androníková, knihovnice pobočky Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec ve Stolíně.
 3. října – Vitalita, zdraví, dlouhověkost – o svém životě a zkušenostech s přírodní medicínou přijde besedovat indoložka, nutriční specialistka, matka jedenácti dětí, paní Tereza Mičková

 

Informace o dalších programech v knihovně:
Setkávání s Katkou Jirouškovou a hosty

na aktuální témaHomeopatie v domácnosti – podzimní nachlazení a jak na ně

Multifunkční centrum ve 3. poschodí Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec, čtvrtek 19. října 2017, začátek v 17 hodin.

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

 

Relaxace za zvuku tibetských mís s paní Irenou Podlipnou

Přijďte si vyladit své tělo a mysl v jeden harmonický celek, objevte léčivou sílu zpívajících tibetských mís a dalších muzikoterapeutických nástrojů!

Multifunkční centrum v  Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec 12. října 2017.

Na relaxaci je se přihlaste: Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

17.00 – 18.00 hodin - vstupné: 90,- Kč

S sebou: pohodlný oděv, karimatku, deku či spacák a polštářek pod hlavu.

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy pro začátečníky i pokročilé v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

pokračují v multifunkčním centru vždy v úterý, začátečníci od 17 hodin, pokročilí od 18.35 hodin.

Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz  www.pohlazeninavysluni.cz

 

Září 2017 

Ve vstupním prostoru Knihovny Břetislava Kafky ještě do konce září pokračuje Výstava prací žáků

výtvarného oboru ZŠ a ZUŠ Rtyně v Podkrkonoší, které pro Knihovnu Břetislava Kafky vybrala paní Věra Včelišová. 

 

Září v oddělení pro děti a mládež

Oddělení pro děti a mládež je otevřeno v úterý od 9 do 17 hodin a v pátek od 12 do 17 hodin.  

Klubáč v září 2017 – úterní podvečerní klub pro děti (začátek v 17 hod.) 

První schůzka knihovnického klubu pro děti se uskuteční v prostoru dětského oddělení  19. září. Uvítáme nově příchozí děti – školáky (od šesti let), kteří mají rádi příběhy, vymýšlení, tvoření a chtějí se občas i něco zajímavého dozvědět. Přijďte mezi nás. Klubáč je pro registrované dětské čtenáře zdarma.

 1. září - Klubáč s knihou: „Pohádka o Ipsíkovi“ (autorka: Aneta Františka Holasová)
  Snad nám bude přát počasí a po úvodním seznámení se s knížkou se vydáme na cestu do lesa nejen za lýkožrouty, ale i okouknout, co kde můžeme sníst my sami. Naším hostem a zároveň průvodkyní přírodou bude zkušená bylinkářka, paní Martina Hloušková. Rodičové dětí jsou samozřejmě také vítáni. 
 1. září - Klubáč s knihou: „Jak krtek ke kalhotkám přišel“ (autorka: Eduard Petiška)
  V čase babího léta se náš Klubáč pro jednou uskuteční na zahradě za Domkem Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Spolupracujeme na něm s výtvarným oborem kostelecké ZUŠ. Dozvíte se něco málo z historie textilnictví a budete si moci v rámci výtvarného workshopu vyzkoušet potiskování látek. Sraz – výjimečně - v 17:00 přímo na zahradě za Domkem B. Němcové.

Přijďte všichni, koho zvolená témata zaujmou, byť byste byli v Klubáči poprvé.
A nezapomeňte, že i Albert Einstein byl přesvědčen, že důležitější než vědění je fantazie!

 

Albert – Albi: Klub vědomostních her pro děti i dospělé – v září se ještě hrát nebude, ale v říjnu už se mohou vědomostní hráči těšit na svá pravidelná klání. 

Některé vědomostní hry od firmy ALBI je možno hrát v knihovně, a to v rámci půjčovní doby oddělení pro mládež, případně je možno zapůjčit si je domů pro rodinná vědomostní klání.

 

Klub Pohoda: každé pondělí od 16 do 18 hodin – probíhá již 10. ročník.
Klub je otevřený všem, kdo se chtějí zábavným způsobem něco dovědět!

 (Upozorňujeme členy klubu i veřejnost, že na některých nákladnějších programech bude vybíráno vstupné.) 

 1. září – Naplněný život Břetislava Kafky – vzpomínky na Břetislava Kafku s hosty – slovem, filmem i fotografiemi u příležitosti 50. výročí úmrtí tohoto významného červenokosteleckého rodáka, hypnologa, umělce, léčitele a donátora sakrálních památek. 
 1. září – Povídání v Pohodě – zahájení další sezony práce klubu Pohoda 
 1. září – Mongolsko – „Země modrého nebe“ – o své zážitky, postřehy, historky a amatérské fotografie ze země Čingischána se přijede podělit paní Marcela Krčálová 
 1. září – Bylinné a ovocné šťávy z Červeného Kostelce – o zdravých produktech, které pro nás vyrábějí přímo v našem městě, přijde besedovat pan David Wagenknecht, manažer obchodu a marketingu podniku Pro-Charitu s. r. o. A bude možnost jejich produkty i ochutnat.

 

Informace o dalších programech v knihovně:

 

Setkávání s Katkou Jirouškovou a hosty

na aktuální téma:

 Jednorázové obaly a dětské plenky

– jak na to jít jinak s praktickými ukázkami.

Multifunkční centrum ve 3. poschodí Knihovny Břetislava Kafky Červený Kostelec,

čtvrtek 21. září 2017, začátek v 17 hodin.

 

Večer s hypnózou Jakuba Kroulíka

Známý mentalista, který se inspiroval uměním Břetislava Kafky, vystoupí v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec již podruhé, aby vysvětlil a přiblížil divákům hypnózu, kterou praktikuje již více než 10 let. www.hypnotizer.info

Multifunkční centrum knihovny – 3. poschodí

 sobota 30. září 2017 – začátek v 19 hodin – vstupné 100,- Kč 

 

Kurzy pro vaši radost, tělo i duši:

Motto: Osobní prožitek při poslechu hudby nenahradí žádná slova.“

 

Muzikoterapeutické relaxace s paní Marií Radvanovou

(léčivá hra na nástroje s přirozeným laděním podle metody Lubomíra Hollzera)

 

a Muzikoterapeutické relaxace s tibetskými mísami s paní Irenou Podlipnou

budou v Knihovně Břetislava Kafky Červený kostelec probíhat od října 2017.

Na relaxace je se přihlaste:

Radvanová - tel. 737 536 555, email: m.radvanova@les-mp.cz

Irena Podlipná - tel. č. 720 244 041, email: irenapodlipna@seznam.cz

 

Kurzy jógy s Ilonou Krunčíkovou

akreditovanou cvičitelkou jógy II. třídy

pro začátečníky i pokročilé v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec

budou zahájeny 26. září 2017.

Rezervace a více informací na telefonu:  605 988 539, mail: ilonakrun@post.cz

www.pohlazeninavysluni.cz

 

Půjčování knih v pečovatelském domě U Jakubav úterý 5. září 2017 od 9 do 10 hodin.

  

Střípky ze života a myšlenek Břetislava Kafky:

U příležitosti 50. výročí úmrtí Břetislava Kafky připomeneme jeho život a dílo slovy významné osobnosti, předsedy Mezinárodního sdružení pro výzkum psychotroniky, pana PhDr. Zdeňka Rejdáka (1934 – 2004) z knihy Jana Lašťovičky Cesta ke světlu s podtitulem Odkaz Břetislava Kafky z hlediska posledních věcí člověka, která vyšla v nakladatelství Poznání, str. 113:

„A za co jsme mu snad nejvíce vděčni? Nejen za to, že odhalil nepoznaný fantastický svět našich duševních rezerv a bezmezné mohutnosti duše, ale především za to, že rozkryl jednotný etický kód v každém z nás a že v oblasti svědomí není variability, není moje, není tvoje, není naše, není vaše svědomí, ale je jedno univerzální svědomí, ke kterému se často velice těžce propracováváme. Jednotný etický kód a univerzální svědomí podmiňují to, čeho mají mnozí v dnešní zmatené době plná ústa a čemu vůbec nerozumějí: svobodu.“

                                                                         

Informace pro čtenáře: Čtenáři, kteří by rádi vlastnili některou z knih Břetislava Kafky z nakladatelství Poznání Olomouc, ji mohou zakoupit v Knihovně Břetislava Kafky Červený Kostelec.

Pobočka Knihovny Břetislava Kafky ve Stolíně nabízí služby čtenářům vždy v pátek od 15 do 16 hodin. Je možné zajistit knihy z fondu červenokostelecké knihovny i knihy formou meziknihovní výpůjční služby jak pro studenty, tak pro dospělé čtenáře. K dispozici je i půjčování časopisů. Stejně tak se můžete obrátit i na naše pobočky ve Lhotě, v Bohdašíně a v Olešnici. I tam se na vás naše knihovnice těší. Více informací na www.knihovnack.cz.