Zeleň městských zahrad

Zahrada za Domkem Boženy Němcové

Najdete ji za domkem Boženy Němcové, kde je muzeum, které připomíná krátký pobyt této spisovatelky v Červeném Kostelci od září 1837 do dubna 1838. Expozice se věnuje mimo jiné povídce Chudí lidé, kterou zde Němcová během svého pobytu napsala. Zahrada se nese v duchu 19. stol. a obnovena byla v roce 2017. Převážně luční trávník je doplněn o záhony  kuchyňských a léčivých bylin, květinový záhon a několik stromů a keřů. Vedle symbolického hrobu Viktorky je drnová lavička. Během sezony se na zahradě konají dětská představení.

Zajímavost: višeň v horní části je stará odrůda z východních Čech, Kvítecká, rozšířená právě v 19. stol. a dnes již téměř zapomenutá. Zahrada je volně přístupná veřejnosti po celý rok. .

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

 

Zahrada u ZUŠ

Návrh se snaží respektovat zjištěné historické skutečnosti o původní podobě zahrady.  Např. skupina okrasných ovocných stromů, jabloní a sakur. Ty odkazují na původní ovocný sad. Nebo volně rostoucí živý plot podél nového přírodního divadla z keřů typických pro zahrady z období 1. republiky. I další keře, polokeře, trvalky a cibuloviny byly pečlivě vybrány s ohledem na tuto dobu. Revitalizace proběhla v několika etapách v průběhu let 2016 až 2018. 

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

 

Zahrada Knihovny Břetislava Kafky

Proměna  "zahrady příběhů"  jak se jí také říká, proběhla podle architektonického návrhu  MgA. Kristýny Taubelové. Slavnostně otevřena byla v září 2021. Navštívit ji může kdokoli z ulice v otevírací době knihovny. Usadit se na lavičku ve stínu vzrostlých stromů či keřů. Přečíst si právě vypůjčenou knihu, nebo ochutnat něco z mála plodů ovocných dřevin. Nebo si odpočinout pod "pohádkovníkem". Tento jinan dvoulaločný tu roste už od roku 2006. To byla zahrada ještě celkem nepřívětivá, dnes tu knihovna naopak pořádá mnoho akcí pro děti a dospělé.                    

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1