Žižkův dub

Žižkův dub

Žižkův dub (dub červený - Quercus rubra) roste v ulici Souběžná na katastrálním území Horního Kostelce. Strom roste necelý metr od místní asfaltové komunikace.

Zasazen byl v roce 1930 a v současné době dosahuje do výšky 16 metrů. U stromu jsou umístěny lavičky a kámen připomínající jeho vysazení s nápisem „Žižkův dub, LP 1930“.

V říjnu 2017 nechalo město Červený Kostelec posoudit jeho zdravotní stav pro zjištění bezpečnosti osob pohybujících se v jeho okolí. Tomografické vyšetření kmene provedla firma Arbonet, s.r.o. z Prahy 9 - Horních Počernic s akustickým tomografem Fakopp 3D.

Důvodem pro tomografické vyšetření kmene je přítomnost plodnic dřevokazné houby lesklokorky ploské Ganoderma applanatum (Pers.) Pat., způsobující bílou hnilobu dřeva kořenů, báze kmene a kmene. Plodnice této houby se vyskytují na bázi kmene směrem k místní silniční komunikaci.

Pokácení Žižkova dubu firma v žádném případě z provozně bezpečnostních důvodů nedoporučila. Doporučila pouze jeho ošetření zkušeným arboristou.

Zkušený arborista Martin Němec z Prahy uvedl, že životnost dubu je omezená. Vhodné by prý bylo vypěstovat z jeho žaludů nové stromky a při stém výročí zasazení Žižkova dubu vysadit nový strom.