Küsnacht, Švýcarsko

Küsnacht, Švýcarsko

Vznik partnerství: 1992 
Stát: Švýcarsko, kanton Curych 
Počet obyvatel: 12 800 
Rozloha: 1 234 ha 

Adresa 

Gemeindeverwaltung Küsnacht 
Obere Dorfstrasse 32 
8700 Küsnacht 
Tel.: 044 913 11 11 
E-mail: info@kuesnacht.ch
Web: www.kuesnacht.ch

Současnost 

Obec leží na pravém břehu jezera 5 km od Zürichu a je součástí předměstí tohoto největšího švýcarského města. Pyšní se svou atraktivitou plynoucí z čistoty města, jeho polohy na břehu jezera a blízkostí k živému dění v blízkém Curychu. V Küsnachtu bydlelo také několik známých osobností: své pacienty z celého světa zde přijímal psychoterapeut Carl Jung. V letech 1933 až 1939, poté co byl nacisty donucen opustit Německo, zde tvořil německý prozaik Thomas Mann a dále zde působili např. zpěvačka Tina Turner nebo finský jezdec formule 1 Kimi Räikkönen.

Obecní zřízení – přímá demokracie. Město nemá obecní zastupitelstvo, pouze devítičlennou radu, která řídí běžný chod města. Důležitá rozhodnutí (např. rozpočet) jsou schvalovány na shromáždění obce. V rámci spolupráce obou obcí jsou organizovány stáže pracovníků MěÚ Červený Kostelec v Küsnachtu, poradenské služby, humanitární pomoc pro Hospic apod.

Partnerské vztahy byly navázány nejen mezi správami obcí, ale také mezi základními školami, které každoročně provádějí výměnné pobyty žáků, reciproční stáže učitelů apod. Dále byly navázány přímé kontakty hasičských sborů.