Postup při podezření na onemocnění COVID-19. Chod nemocnic ohrožen není

Informace pro veřejnosti o správném postupu při podezření na onemocnění COVID-19

Občan s tímto podezřením má zůstat doma a v případě zdravotních potíží telefonovat na linku 112. Dalšími telefonními kontakty pro poskytování informací jsou linky Státního zdravotního ústavu, linky našich nemocnic (na webových stránkách), linky na Krajskou hygienickou stanici či Kliniku infekčních nemocí FN HK. Správný postup je uveden i na našich webových stránkách www.zhkhk.cz, příp. na webech našich nemocnic.

Kontaktní místa vyčleněná pro izolaci pacientů přicházejících s podezřením na koronavirus v našich nemocnicích jsou zřízena pouze pro případ, že naši nemocnici takový pacient přes veškerá tato doporučení navštíví. Personál našich nemocnic v takovém případě s pacientem komunikuje telefonicky a na dalším postupu se domlouvá s epidemiologem, který většinou rozhodne o přemístění pacienta do FN nebo o jeho odchodu či odvozu domů. Pacient s podezřením na onemocnění COVID-19 nebude v krajských nemocnicích hospitalizován.

Dosud navštívilo tyto místnosti 5 pacientů, 1x v rychnovské, 1x v náchodské a 3x v trutnovské nemocnici.

Přeji vám pokud možno klidné dny

Lucie Chytilová, PR manažerka

 

ZAVŘENÉ ŠKOLY CHOD KRAJSKÝCH NEMOCNIC ZATÍM NEOHROŽUJÍ

Vládní opatření proti šíření onemocnění COVID-19, které mj. uzavřelo školy, se dotýká také personálu nemocnic Královéhradeckého kraje. Velká část lékařů, lékařek, sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví jsou totiž rodiče nezletilých dětí. Nemocnice proto řeší situaci, kdy řada z jejích zaměstnanců musí zabezpečit péči o dítě. Tato situace zatím vážněji chod žádné z nemocnic neohrožuje, některá oddělení se ale potýkají s personálními problémy.

„Veškerá vládní opatření proti šíření koronaviru respektujeme. Některá se nás dotýkají přímo, jako například plošný zákaz návštěv, s jinými se vyrovnáme z pozice významného zaměstnavatele, kterým krajské nemocnice ve svých regionech jsou. Děkuji všem zdravotníkům, kteří hledají taková řešení, která neohrozí chod jejich oddělení.“ Okomentoval aktuální situaci Ing. Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

V největší z krajských nemocnic, Oblastní nemocnici Náchod, která zahrnuje také rychnovskou a broumovskou nemocnici, nepřijde do práce kvůli péči o dítě několik lékařek a sester z různých oddělení. Zatím všechna oddělení fungují v normálním režimu, situace se tu ale bude vyvíjet, protože tento týden jsou v náchodském okrese ještě jarní prázdniny a přítomnost některých zaměstnanců v příštích týdnech tedy nemocnice stále zjišťuje.

Oblastní nemocnice Jičín eviduje úbytek personálu na jednotlivých odděleních většinou po jednotlivcích, kvůli nedostatku sester ale omezuje provoz kardiologie. Do konce března je tu zatím provoz zajištěn, ovšem za cenu přesčasů sloužících zdravotních sester.

V oblastní nemocnici Trutnov vyřešila řada sester situaci výměnou směn či zajištění péče o dítě příbuznými. I tady se ale bude situace v následujících týdnech vyvíjet. Aktuálně nemocnice omezuje provoz ortopedických ambulancí, kde z důvodu nepřítomnosti jedné sestry bude v provozu jedna ambulance ze dvou a tím se omezí počet vyšetřených ambulantních pacientů. Při delší uzavírce škol by také mohlo dojít k omezení rehabilitace z důvodu nepřítomnosti několika fyzioterapeutů a sester.

Nejmenší z krajských nemocnic, Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem, nemá v souvislosti se zavřenými školami žádné větší personální problémy, provoz tu je tedy zachován v běžném režimu.

Lucie Chytilová, PR manažerka