Jiří Potůček unikl. Neomylně mířil na Pardubicko, do kraje, který důvěrně znal. V osadě Pastviště u Řešetovy Lhoty mu jídlo a důležité improvizované obutí poskytli manželé Stolínovi. Zajímavě vzpomínala na podobu Jiřího Potůčka Ludmila Stolínová, bývalá prodavačka látek. „Byl moc hezký, vyšší, statnější postavy, opálený a měl krásné zdravé zuby. Měl na sobě pěknou hedvábnou proužkovanou košili, s krátkými rukávy a světle béžové kalhoty [z jiných svědectví víme, že pumpky] z drahé vlněné látky ‚fresko‘.“ Jak se píše ve studii Libora Pařízka v nově okomentovaném vydání Jelínkovy knihy Operace Silver A, ve které se Potůčkův neohrožený a rychlý útěk pokusil zrekonstruovat, pohyboval se Potůček dále po trase Studnice–Dolsko–Běleč. Již večer 1. července byl spatřen u obce Stéblová před Pardubicemi. Následujícího rána se při hledání jednoho ze svých známých, který byl mezitím zatčen, obrátil v Rosicích nad Labem na nepravého člověka. Ten ho okamžitě udal na místní policejní stanici. O hodinu později byl Jiří Potůček zastřelen českým četníkem, když vyčerpaný zoufalým útěkem odpočíval pod stromem v dubovém hájku u Trnové u Pardubic. Tam, kde hledal záchranu, našel nakonec poslední člen výsadku Silver A a poslední parašutista, který se podílel – jako telegrafista – na atentátu na Heydricha, svou smrt.
Navečer ještě téhož dne je u pardubického Zámečku, místní ubytovny schutzpolizei, zastřeleno čtyřicet spolupracovníků Silver A z Pardubicka. Týden nato, 9. července bylo na stejném místě popraveno 15 spolupracovníků parašutistů z podkrkonošské skupiny S 21 B včetně Josefa Schejbala, Milady, Josefy a Antonína Burdychových a manželů Satranových. Čas od času se setkávám s tvrzením, že domácí odboj během druhé světové války postrádal patřičnou sílu a vitalitu. Jmenný rejstřík Jelínkovy knihy, tzn. především seznam těch, o kterých Jiří Potůček mluvil ve své poslední depeši, lidí, s jejichž pomocí mohli parašutisté na Pardubicku a Červenokostelecku v protektorátu pracovat, čítá desítky stovky jmen. Je to málo?
Čtyři otázky pro Antonína Burdycha
Antonín Burdych (*1934) ve svých osmi letech zažil okamžiky, jež bolestně ovlivnily celý jeho život. Po svých rodičích nezdědil jen podobu, ale i energii a přívětivost.
Jak vypadal život na Končinách před červnem 1942?
Končiny byly čistě rolnická osada. Měli jsme malé hospodářství, dvě kravky, tři hektary pole, louky, pěstovali jsme hlavně žito, řepu, pořídili jsme také mlátičku, se kterou jsem pomáhal, když jsem přišel ze školy. V zimě se postavil tkalcovský stav uprostřed jediné obytné místnosti, kde se rovněž spalo, a tkal se kanafas. Můj děda s tatínkem chovali na Končinách také včely. Celkem tu bylo kolem šestadvaceti obytných domů, hospoda Na vyhlídce, kterou měl můj děda na čas v nájmu, do obchodu se chodilo do Červeného Kostelce, končinské děti většinou chodívaly do školy v Horním Kostelci či na Bohdašíně, ale mne tehdy rodiče přihlásili do školy ve městě. V červnu 1942 jsem chodil do druhé třídy.
Vy a váš starší bratr jste samozřejmě nevěděli, že se ve vašem domě skrývá parašutista, přesto jste, jak jste někde zmínil, určité tušení měl.
Ano, ani v nekritičtějších dnech jsem na rodičích ani na babičce a dědovi nezpozoroval žádnou změnu na jejich veselé povaze. Ale něčeho jsem si všiml pár dní předtím, než se to vše u nás odehrálo, během návštěvy mého strýce Ladislava Satrana u nás. Já jsem se s ním tehdy pokoušel podělit o nějaké své dětské radosti – dědeček nám tehdy před domem chytal stehlíky a čížky a choval je mezi dvojitými okny –, ale on mi nevěnoval žádnou pozornost, takže jsem vytušil, že něco není v pořádku.
Jaký byl váš osud po 30. červnu 1942?
Když jsme se rozloučili s babičkou, kterou odvezlo gestapo, přišla si pro nás teta Térová z Červeného Kostelce. Po prázdninách se mne ujal můj nevlastní strýc se svou ženou, od té doby jsem bydlel u nich, v tehdy nově postavené vile ve Rtyni v Podkrkonoší, kde měl můj strýc textilní obchod a kde už žiji sedmdesát let. Vladimír zůstal u Térových v Kostelci. Ve Rtyni jsem pak v září nastoupil do třetí třídy. Po základní škole jsem se přihlásil do lesnického učiliště a pak – podobně jako můj bratr – do střední lesnické školy v Trutnově. Po maturitě jsem pracoval na pile, později jako vedoucí, až do roku 1968, pak jsem pracoval jako lesní technik na polesí a skončil jsem ve Rtyni v Krkonošském nábytku, kde jsem pracoval až do penze. Bratr se po škole odstěhoval do Krušných hor, kde působil na několika místech v myslivně, dožil se šestašedesáti let.
Jaký byl Jiří Potůček podle toho, co o něm víte?
Josef Šála, Potůčkův přítel z dětských let, mi říkal, že se s Potůčkem sešel na začátku okupace v Brně, a když míjeli tamější úřadovnu gestapa, říkal mu Potůček, že se mu dělá špatně z toho, co se děje. Zdá se mi, že to byl velmi zodpovědný člověk, podle všeho žádný mluvka, prostě charakter, který se pro svou úlohu velmi hodil.
Publikováno v: Výčepní list č. 23, příloha Litera, 2012
Literatura Typ: PDF dokument, Velikost: 307.25 kB
Pro zvětšení klikni na fotografii