Město ČERVENÝ KOSTELEC
Náměstí T. G. Masaryka 120
Červený Kostelec, 549 41
České a polské bezpečnostní složky spolupracují. Účastní se společných seminářů, besed, cvičení i soutěží
Spolupráce mezi českými a polskými bezpečnostními složkami, především hasiči, v posledních několika měsících výrazně zesílila. Může za to projekt „Rozvoj spolupráce hasičských sborů na česko-polském příhraničním území“, kterého se účastní bezpečnostní složky Červeného Kostelce a polského města Ząbkowice Śląskie. Hasičské sbory se společně v těchto dvou městech účastní seminářů a kurzů, besedují s dětmi ve školách a zdokonalují své schopnosti na cvičeních a soutěžích. Mimo to hasiči společně vydají česko-polský a polsko-český slovník frází užitečných při zásazích a pořídí také novou záchranářskou techniku.
Výčet aktivit, které jsou pořádány díky projektu „Rozvoj spolupráce hasičských sborů na česko-polském příhraničním území“ (Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–2013, oblast podpory 22.1.3 Prevence rizik) je obsáhlý. Organizace níže uvedených akcí a činností byla zahájena 12. dubna 2014 a její ukončení je naplánováno na konec srpna 2015.
V rámci projektu se uskuteční semináře pro polské a české hasiče a také pro další pracovníky integrovaného záchranného systému (lékařská pohotovost, horská služba, policie). Jedná se o semináře s tématy Odstraňování ekologických havárií a Nové techniky a metody používané při zásazích hasičů a o pětidenní kurz pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou.
Cílem cvičení je podpora vzájemné spolupráce českých a polských hasičů a výměna zkušeností a dobré praxe. Na společných cvičeních si čeští a polští hasiči vyzkoušejí nové metody práce v praxi těchto oborů: ekologická havárie, požár, dopravní nehoda s ekologickou havárií, povodeň, technická pomoc – práce ve výškách.
Cílem tohoto druhu aktivit je posilování vazeb mezi Českou republikou a Polskem, konkrétně mezi mladými hasiči z těchto zemí, ale i mezi českou a polskou veřejností, pro kterou budou tyto soutěže rovněž určeny. Součástí těchto soutěží bude předvedení hasičské techniky.
Cílem besed je přiblížit základní pravidla požární ochrany a ochrany ŽP dětem a mládeži tak, aby si žáci uvědomili, jak závažné následky může mít nesprávné chování v přírodě. Besedy jsou vedeny zábavnou formou, aby byly pro žáky škol co nejatraktivnější.
V oblasti požární ochrany a obecně prevence rizik je nezbytné, aby si čeští a polští pracovníci složek záchranného systému rozuměli přesně a bez zbytečných zdržení (při jejich práci není prostor pro zbytečné otázky). Proto je v rámci projektu vytvářen pro hasiče, zdravotnické záchranáře a další složky záchranného systému, jako jsou policie, horská služba a další, česko-polský a polsko-český slovník nejčastěji používaných frází a slov v dané oblasti. Zároveň budou uspořádány jazykové kurzy pro české a polské hasiče.
Pro realizaci výše uvedených aktivit je nezbytné pořídit nové hasičské zařízení a vybavení. Město Červený Kostelec jako vedoucí partner tohoto projektu si zakoupí 1 technický požární automobil a polský partner, Gmina Ząbkowice Śląskie, 1 střední požární automobil. V rámci projektu bude také pořízeno vybavení potřebné pro ekologické havárie a povodně, které bude využito při seminářích a cvičeních. Stávající hasičská technika je 20–30 let stará a již nevyhovuje současným požadavkům.
Z výše uvedených informací je evidentní, že projekt, jehož kompletní popis aktivit společně s předpokládaným harmonogramem najdete níže v příloze, výrazně zkvalitní spolupráci českých i polských bezpečnostních složek, a přispěje tak k rychlejší a kvalitnější pomoci pohromami postiženým osobám a třeba i zachrání nejeden lidský život.
Tomáš Kábrt
Volnočasový portál města Červený Kostelec