Pamětihodnosti

V této části webu se nachází seznam nejvýznamějších památek, které naleznete na území našeho města.

Bohdašín – pomník obětem fašizmu

Pomník obětem fašizmu, dílo akad. sochaře Josefa Marka, byl odhalen 26. června 1966. Autor pomníku se inspiroval protifašistickým cyklem maleb Josefa Čapka Oheň.

Bohdašín – pomník obětem fašizmu 1

Budova základní umělecké školy

Architektonicky významnou kubistickou stavbou, zapsanou ve státním seznamu památek okresu Náchod, je budova nynější základní umělecké školy v Nerudově ulici, dříve vila továrníka Theodora Keyzlara.

Budova základní umělecké školy 1

Divadlo J. K. Tyla

Kulturní dění v Červeném Kostelci se povětšinou odehrává v Divadle J. K. Tyla. Tato budova je harmonicky začleněna v komplexu budov tzv. kulturního koutku (školy, divadlo, sokolovna).

Divadlo J. K. Tyla 1

Domek Boženy Němcové

Na bývalém domku kupce Augustina Hůlka čp. 127 v ulici Boženy Němcové byla roku 1912 odhalena pamětní deska s nápisem: V tomto domě bydlela Božena Němcová od měsíce září 1837 do dubna 1838.

Domek Boženy Němcové 1

Hřbitov s kaplí sv. Cyrila a Metoděje

Pravidelní i náhodní návštěvníci červenokosteleckého hřbitova se shodují v tom, že tento hřbitov je jedním z nejkrásnějších v republice.

Hřbitov s kaplí sv. Cyrila a Metoděje 1

Končiny – památník Antonína Burdycha

Památník stojí na místě, kde byl při útěku gestapem postřelen Antonín Burdych mladší, v jehož stavení se ukrýval radiotelegrafista Potůček.

Končiny – památník Antonína Burdycha 1

Kostel sv. Jakuba Většího

Kostel sv. Jakuba Většího, původně gotická stavba ze 14. století, je připomínán jako farní již roku 1362. V 17. století patřil přechodně k Náchodu, po roce 1709 byl opět farní.

Kostel sv. Jakuba Většího 1

Mariánský sloup

V areálu chrámu svatého Jakuba Většího, při komunikaci z náměstí směrem k Náchodu, je umístěn mariánský sloup. Tato barokní památka je datována rokem 1724, autor není určen.

Mariánský sloup 1

Městský úřad

Roku 1929 byla postavena na náměstí reprezentační budova městské spořitelny, dnes městský úřad. Spořitelnu projektoval ing. arch. Jindřich Freiwald a stavitel Josef Bőhm z Prahy.

Městský úřad 1

Památník obětem totality v Červeném Kostelci

Památník obětem totality byl slavnostně odhalen před městskou sokolovnou na státní svátek 17. listopadu 2018.

Památník obětem totality v Červeném Kostelci 1

Plastika připomínající konec období vlády totalitního režimu

U vchodu do ZŠ V. Hejny v Červeném Kostelci je umístěna plastika připomínající prostor, kde se v listopadu 1989 odehrávaly zlomové okamžiky celonárodního zápasu o svobodu a demokracii.

Plastika připomínající konec období vlády totalitního režimu 1

Pomník padlých – legionář

V monumentálním pískovcovém pomníku s plastikou legionáře od kosteleckého sochaře Břetislava Kafky, slavnostně odhaleném 22. září 1929 ve Smetanových sadech, je vytesáno 92 jmen padlých a 17 jmen nezvěstných z první světové války.

Pomník padlých – legionář 2

Pomníky 1. světové války

První světová válka byl globální válečný konflikt probíhající od roku 1914 do roku 1918. Na počátku války stál úspěšný atentát na arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu.

Pomníky 1. světové války 1

Radnice

Přízemní kamenný dům rychtáře Stříhavky čp. 10 dal nový majitel, faktor David Vikolčil, roku 1819 o jedno patro zvýšit a zastřešit mansardovou střechou krytou šindelem. V poschodí si zřídil přepychový byt, v přízemí bohatý plátenický obchod po vzoru kanafasových magnátů Machů.

Radnice 1

Socha Boženy Němcové

V šedesátých letech minulého století vznikl na tehdejším národním výboru nápad na zhotovení sochy spisovatelky Boženy Němcové, která by připomínala pobyt této významné osobnosti v Červeném Kostelci.

Socha Boženy Němcové 1

Socha sv. Ludmily

Socha svaté Ludmily stojí na levé straně schodiště před hlavním vchodem do chrámu svatého Jakuba Většího na náměstí. Socha sv. Ludmily v nadživotní velikosti je umístěna na vyvýšeném soklu čtvercového půdorysu, dole s patkou a nahoře s profilovanou římsou.

Socha sv. Ludmily 1

Socha sv. Václava

Socha stojí na pravé straně schodiště před hlavním vchodem do chrámu svatého Jakuba Většího na náměstí. Socha svatého Václava v nadživotní velikosti je umístěna na vyvýšeném soklu čtvercového půdorysu, dole s patkou a nahoře s profilovanou římsou.

Socha sv. Václava 1

Sousoší kalvárie

V areálu chrámu svatého Jakuba Většího, při komunikaci z náměstí směrem k Náchodu, je umístěno sousoší Kalvárie. Na čtyřdílném schodištním základu je masivní sokl, na něm je horní sokl opatřený po stranách ozdobnými volutami.

Sousoší kalvárie

Tovární mrakodrap

Tovární objekt v areálu bývalého textilního národního podniku Tepna v Červeném Kostelci. Jedná se o mimořádné dílo architekta Bruno Bauera, vysoce přesahující regionální měřítko. Budova byla v dubnu 2011 prohlášena kulturní památkou Ministerstvem kultury.

Tovární mrakodrap 1

Viktorčin hrob

Po zrušení starého hřbitova u kostela byl roku 1821 vysvěcen hřbitov v bývalé zahradě kupce Františka Vacka. Na něm se pohřbívalo do roku 1868. Dnes je v těchto místech jen symbolický hrob bláznivé Viktorky, postavy z Babičky Boženy Němcové.

Viktorčin hrob 2

Vila a ateliery Břetislava Kafky

Autenticky dochovaný areál vily českého sochaře a parapsychologa Břetislava Kafky, vystavěné v letech 1932-1933. Areál tvoří vila, zahrada a ohrazení zahrady.

Vila a ateliery Břetislava Kafky

Zřícenina hradu Vízmburk

V lesích na hranicích katastru Červeného Kostelce a Havlovic najdete zříceninu hradu Vízmburk, který pochází z 2. poloviny 13. století a patřil ke starším opevněným sídlům v Čechách. V roce 1447 byl odkoupen a zbořen Slezany.

Zřícenina hradu Vízmburk 1